کد خبر: 1550
زمان انتشار: جمعه 9 ارديبهشت 1390 ساعت 17:15
گلشن: مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد در پاسخ به برخی مشکلات طرح شده از سوی فرماندار طبس گفت: برخی مشکلات موجود به دلیل محدودیت‌های قانونی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، عزیز بهزادی فرماندار شهرستان طبس، طی نامه‌ای خطاب به مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد، برخی مشکلات روستاهای تابعه بخش‌های شهرستان طبس در حوزه بنیاد مسکن را به‌منظور پیگیری و رفع اعلام کرده است.

از جمله مهمترین مشکلات مذکور در این نامه که نسخه‌ای از آن به‌منطور انتشار در اختیار خبرنگار گلشن قرار گرفته، گرانی قیمت زمین در روستاهای بالای 20 خانوار، تاخیر در اجرای پروژه‌های بهسازی روستاها و پایین بودن کیفیت اجرای طرح‌های هادی روستایی است.

تامین اعتبار تکمیل پروژه‌های بهسازی روستاهای نای‌بند، اسفندیار، زنوغان، عرب‌آباد، اصفهک، خسروآباد، کریت، فهالنج، دشتغران، الله‌آباد، تشکانان، حلوان، پیستان، پیرحاجات، ازمیغان، خرو، هودر، تپه‌طاق، نجات‌آباد، ده‌محمد، کاظم‌آباد، رضویه و ... و تامین اعتبار برای تهیه و اجرای طرح هادی روستاهای دهنو، اسماعیل‌آباد، سرند، ماودر، ده‌ته، ابراهیم‌آباد، همت‌آباد، شیرآباد، کردآباد، احمدیه، دهشور، مهرآباد، مهدی‌آباد، اکبرآباد، رباط‌خان، دستگردان، ملوند، قائمیه، منصوریه، چاه‌مسافر، یخاب و پده‌بید نیز از دیگر درخواست‌های فرماندار شهرستان طبس از مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد است.

عزیز بهزادی در این نامه می‌افزاید: انجام مراحل واگذاری زمین مسکونی و تغییر کاربری به‌وسیله بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بسیار کند است، و در سایت جدید روستاهای نای‌بند، خرو، ابراهیم‌آباد، دشتغران، محمدآباد، کردآباد، تشکانان، رضویه، هودر، کاظم‌آباد و مهدی‌آباد نیز مشکل کمبود زمین وجود دارد.

تامین اعتبار برای مرمت و بهسازی بافت قدیمی روستاها به‌ویژه روستاهای نای‌بند، پیستان، حلوان و رباط‌خان، بخشوده شدن وام‌های مقاوم‌سازی مردم روستاهای شهرستان به‌ویژه روستای نای‌بند به دلیل وضعیت بحرانی بافت قدیمی روستا و مشکلات مالی اهالی، افزایش سهمیه تسهیلات تعمیرات مسکن، و افزایش مبلغ تسهیلات مقاوم‌سازی نیز از دیگر درخواست‌های بهزادی است.

فرماندار شهرستان طبس در این نامه خاطرنشان می‌کند: زمان بازنگری طرح هادی روستاها به‌ویژه روستای جوخواه باید کوتاه‌تر شده، و منازل مسکونی خارج از محدوده طرح روستاها در بازنگری طرح هادی ضمیمه شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد نیز در پاسخ به بخشی از مشکلات طرح شده به‌وسیله فرماندار طبس، در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار گلشن اظهار داشت: در زمینه تعداد پرداخت تسهیلات مقاوم‌سازی مسکن روستایی به مبلغ هر فقره 100 میلیون ریال با کارمزد چهار تا پنج درصد هیچگونه محدودیتی وجود ندارد.

غلامرضا کشاورز افزود: تسهیلات مقاوم‌سازی مسکن روستایی به هر تعدادی که متقاضی وجود داشته باشد پرداخت می‌شود به طوری که طی سال 1389 بیش از هزار فقره از مجموع شش هزار فقره تسهیلات مقاوم‌سازی پرداخت شده در سطح استان یزد، به متقاضیان طبسی پرداخت شده، اما در زمینه سقف مبلغ آن که 100 میلیون ریال است باتوجه به اینکه این مبلغ مصوبه مجلس است امکان افزایش وجود ندارد.

وی در رابطه با تسهیلات تعمیرات مسکن نیز بیان داشت: تسهیلات تعمیرات مسکن دارای سرفصلی مجزا و منابعی محدودتر است، که بر همین اساس پرداخت این نوع تسهیلات دارای میزان سهمیه محدود است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد عنوان کرد: مسکن مهر عشق‌آباد طبس طی دو فاز در حال احداث است که فاز نخست آن ظرف چند ماه آینده و فاز دوم آن تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این نظر فرماندار طبس که طرح‌های هادی روستایی با تاخیر زیاد اجرا می‌شود یادآور شد: اعتباری که در هر سال برای اجرای طرح‌های هادی روستایی در هر شهرستان اختصاص می‌یابد محدود است و این تصمیم که مبلغ تخصیصی مثلا برای اجرای طرح هادی یک روستا یا 10 روستا هزینه شود تابع نظر کمیته برنامه‌ریزی هر شهرستان است.

کشاورز ادامه داد: به عنوان نمونه ممکن است بتوان با اعتبار تخصیصی، طرح هادی تعداد پنج روستا را در یک سال آغاز و به اتمام رساند یا اینکه همین مبلغ برای اجرای طرح در تعداد 20 روستا هزینه شود که طبیعتا این کار منجر به طولانی شدن اجرای طرح‌ها خواهد شد.

وی در رابطه با اعتراض فرماندار شهرستان طبس نسبت به کیفیت پایین اجرای طرح هادی در روستاها نیز گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بر روند اجرای طرح‌های هادی روستایی نظارت و کنترل دقیق دارد، اما در عین حال به دلیل مسائلی همچون کیفیت متفاوت مصالح ساختمانی در مناطق مختلف، حجم بالای کار در برخی شهرستان‌ها مانند طبس و مسافت زیاد روستاها ممکن است برخی طرح‌ها به صورت بی‌کیفیت اجرا شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد خاطرنشان کرد: ممکن است برخی طرح‌ها به صورت بی‌کیفیت اجرا شود، اما مطمئن باشید که به هیچ عنوان کار بی‌کیفیت از پیمانکار تحویل گرفته نشده و از سوی ناظران مقیم و عالی دستور تخریب و اصلاح داده خواهد شد.

وی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات به راحتی قابل حل است افزود: البته منابع مالی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی محدود است، به طوری که معمولا اعتبار عمرانی سالیانه این بنیاد در سطح استان یزد برای اجرای طرح‌های هادی روستایی به بیش از 50 میلیارد ریال نمی‌رسد و علاوه بر این برخی از مشکلات موجود به دلیل محدودیت‌های قانونی است و تا زمانی که قانون اصلاح نشود ناچاریم براساس چهارچوب فعلی اقدام کنیم.

انتهای پیام/

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن