کد خبر: 21696
زمان انتشار: جمعه 13 آذر 1394 ساعت 10:06
گلشن: یک مخترع جوان بسیجی در استان خراسان جنوبی موفق شد از طریق ساخت دستگاهی، با استفاده از حرکات درب و پنجره، برق رایگان تولید کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی خاورستان، رضا سیدآبادی متولد 1370 در بیرجند و دانشجوی کارشناسی ارشد برق گرایش کنترل است که با تلاش توانست اختراعی در جهت تولیدِ بدون هزینه انرژی برق و حفظ محیط زیست انجام دهد.گفتگویی با وی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانیم.

رضا سیدآبادی مخترع بسیجی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، گفت: در دنیای امروز اهمیت انرژی‌های نو و حالت بازیافت و انرژی‌هایی که کمترین آلودگی را داشته باشد، مطرح است و هرچه انرژی‌هایی با کمترین آلودگی زیست محیطی تولید کنیم، کشورمان از لحاظ علمی بالاتر خواهد بود.

وی افزود: این موارد منجر به این شد تا ایده استفاده از سیستمی که بیشترین میزان تولید انرژی از کمترین امکانات و بدون آلودگی زیست محیطی را طراحی کنیم.

مخترع بسیجی بابیان‌اینکه این دستگاه بدون صرف هزینه، برق تولید می‌کند اظهار کرد: ژنراتورها در مکان‌های خاصی که رفت‌وآمد زیاد و حرکت زیاد است مانند در و پنجره، نصب می‌شود و حرکت را به ولتاژ تبدیل و ذخیره می‌کند.

سیدآبادی خاطرنشان کرد: نام این دستگاه، کیت الکرتونیکی اصلاح ضریب مصرف در سیستم‌های روشنایی خانگی و صنعتی و نام دیگر آن، در یا پنجره مولد ولتاژ است.

وی بابیان‌اینکه این دستگاه راحت نصب می‌شود تصریح کرد: اگر ژنراتورها را به صورت موازی یا سری نصب کنیم، توان بالایی از انرژی تولید خواهد کرد.

دانشجوی بسیجی تأکید کرد: انرژی‌های نو امروز بسیار اهمیت دارد و بشر به سمت آن می‌رود.

سیدآبادی گفت: نمونه اولیه این دستگاه، ساخته در مرحله آزمایشگاهی است که برای آن، تاکنون 2 میلیون و 500 هزار تومان هزینه شد است.

وی افزود: اگر این دستگاه وارد مرحله تجاری و تولید انبوه شود، هزینه آن حدود 300 هزار تومان و حتی کمتر خواهد بود.

مخترع بسیجی اظهار کرد: در مرحله ایده اولیه، حدود 4 ماه وقت گذاشتیم تا به مرحله ثبت اختراع رسید و پس از آن وارد عملیاتی شد که در این مرحله، بیش از 4 ماه است که در حال کار هستیم و روند کامل شده دستگاه، ادامه دارد.

سیدآبادی متذکر شد: این دستگاه، هیچ نمونه داخلی و خارجی ندارد؛ هیچ استهلاکی ندارد و در کمتر از 20 دقیقه به راحتی نصب می‌شود.

وی بابیان‌اینکه موضوع انرژی و تولید آن بسیار مهم است تصریح کرد: کشور برای تولید انرژی هزینه‌های زیادی متحمل می‌شود و پس از آن، هزینه انتقال انرژی بسیار زیاد است.

دانشجوی بسیجی افزود: اگر انرژی را در خانه تولید کنیم، کشور هزینه‌ای متحمل نخواهد شد و هزینه انتقال نیز، حذف می‌شود.

سیدآبادی تأکید کرد: بسیج علمی و پژوهشی، پارک علم و فناوری، مشاوره‌های مرکز رشد و بنیاد علمی نخبگان، حمایت‌های خوبی از نخبگان کشور انجام می‌دهند و برای طرح من نیز، حمایت‌های مادی و معنوی زیادی انجام دادند و می‌توانستیم از کارگاه‌ها نیز استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: امروزه با کمک این نهادها، بستر مناسبی برای نخبگان فراهم شده است و مهم این است که افراد، مسیر خود را بشناسند و از این بستر، نهایت استفاده را ببرند تا جامعه به سمت ایده‌آل حرکت کند.

مخترع بسیجی اضافه کرد: سیستم شناسایی نخبگان سیستم کاملی است و اگر کسی در این مسیر قرار گیرد می‌تواند ایده را به اختراع تبدیل و اختراع را به محصول تبدیل کند و به پیشرفت کشور کمک کند.

سیدآبادی متذکر شد: هیچ وقت هیچ چیزی آسان به دست نمی‌آید و باید برای آنچه می‌خواهیم نیرو صرف کنیم.

وی با تأکید بر اینکه نباید با شکست‌ها، نا امید شد بلکه باید تلاش کرد گفت: ممکن است برای رسیدن به هدف، مدت زیادی طول بکشد که باید در راه، ثابت قدم بود و نهایت کوشش را به خرج داد.

مخترع بسیجی اظهار کرد: جوانان از فرصتی که بسیج علمی و پژوهشی، پارک علم و فناوری و بنیاد علمی نخبگان ایجاد کرده‌اند، نهایت استفاده را ببرند چراکه این‌ها مانند رودخانه‌ای جاری است که اگر از آن استفاده نکنیم، از دست‌مان می‌رود.

سیدآبادی تأکید کرد: نباید تسلیم شد و باید تلاش کرد و امیدوار بود چراکه اگر روزی مدت طولانی برای رسیدن به هدف بگذرد، در آینده از خودمان راضی خواهیم بود که تلاش خود را انجام داده‌ایم.

وی گفت: از آقای عقیلی رئیس بسیج علمی و پژوهشی، دکتر دوستی رئیس پارک علم و فناوری خراسان‌جنوبی و همه دوستانی که مرا در این طرح یاری می‌کنند، تشکر می‌کنم.

انتهای خبر/

نظر شما درباره‌ی این مطلب