کد خبر: 21822
زمان انتشار: دوشنبه 30 آذر 1394 ساعت 09:42
توسط دفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری صورت می‌گیرد؛
تدوین تاریخ شفاهی کمیته امداد در زمان زلزله‌ی طبس
آموزش، کتاب، مطالعه
گلشن: مدیر دفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری گفت: این دفتر قصد دارد تا تاریخ شفاهی کمیته امداد امام(ره) در زمان زمین‌لرزه‌ی مخرب سال 1357 طبس را تدوین کند که در این طرح با 50 نفر از دست‌اندرکاران و فعالان این کمیته مانند سرلشکر فیروزآبادی گفت‌وگو می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، حجت‌الاسلام سعید فخرزاده در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به پروژه‌های در دست انجام دفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری، اظهار داشت: اقدامات این دفتر به دلیل کمبود بودجه به کندی پیش می‌رود؛ در حال حاضر به‌دنبال جذب بودجه برای چند کار هستیم که یکی از این کارها تدوین تاریخ شفاهی کمیته امداد امام(ره) در زمان زلزله طبس است.

وی ادامه داد: در این طرح قرار است با 50 نفر از دست‌اندرکاران و فعالان کمیته مانند سرلشکر فیروزآبادی گفت‌وگو شود؛ شناخت و تدوین تاریخ شفاهی این دوره می‌تواند برای بازبینی وقایعی که در آن سال‌ها رخ داده است، مؤثر باشد.

مدیر دفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری بیان کرد: از دیگر طرح‌های در دست انجام، تدوین تاریخ شفاهی تسخیر لانه جاسوسی است که از آن با عنوان انقلاب دوم یاد شده است؛ در این طرح، علاوه بر بررسی این واقعه، عواقب و تأثیرات آن در سطح کشور و بین‌الملل نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ تسخیر لانه جاسوسی در واقع جریان مبارزه با استکبار را در کشور ایجاد کرد؛ جریانی که تا به امروز نیز ادامه دارد؛ بررسی ابعاد بین‌المللی این حادثه و تأثیراتش نیازمند یک کار پژوهشی سنگین است که ما به اندازه وسع‌مان سعی در بررسی و انجام این موضوع داریم.

وی تأکید کرد: بررسی این موضوع در شرایطی که آمریکایی‌ها شیطنت‌هایی می‌کنند، می‌تواند مفید باشد؛ علاوه بر این، در سال‌های اخیر از سوی افرادی در داخل کشور و یا خارج، شبهاتی در این زمینه مطرح شده است، از این جهت بررسی این حادثه در دل انقلاب و تأکید امام راحل(ره) بر اینکه این واقعه، انقلاب دوم بود، مهم است.

فخرزاده خاطرنشان کرد: اگر این شبهات وجود نداشته باشد، امکان دارد که خیلی از ذهن‌ها به سمت بررسی وقایع ابتدای انقلاب نرود؛ از این جهت ما از این شبهه‌افکنی‌ها استقبال می‌کنیم، چرا که اگر این شبهات نباشد، ذهن مردم تنها در کنار موضوعات جاری روز می‌چرخد و کمتر به سراغ اصلی‌ترین مسائل گذشته خود می‌رود.

وی یادآور شد: ما تلاش داریم که این مجموعه منتشر شود،‌ اما نمی‌خواهیم که محتوا را قربانی سرعت کنیم؛ نویسنده هم قول داده که کار را تا چند ماه آینده تحویل دفتر بدهد؛ در این زمان تازه کار ما شروع می‌شود؛ چرا که کارشناسان دفتر از این مرحله به بعد قصد بررسی آثار را دارند؛ کتاب به دست صاحب‌نظران داده می‌شود تا آن‌ها نیز این موضوع را بررسی کنند و کتاب به‌صورت جامع و کامل منتشر شود؛ ما دغدغه داریم که کار را پخته شده منتشر کنیم.

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

نظر سایر مخاطبان درباره‌ی این مطلب

شرح نظر: 
کمیته امداد کجا بود زمان زلزله طبس؟