کد خبر: 22198
زمان انتشار: يكشنبه 23 خرداد 1395 ساعت 20:34
مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی خبر داد؛
طبس شانزدهمین شهرستان خشک کشور
خشکسالی، کشاورزی
گلشن: مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی با بیان اینکه کاهش بارندگی در استان طی 26 سال گذشته بی‌سابقه بوده و شیب کاهش بارندگی تندتر شده است، گفت: خراسان جنوبی سومین استان خشکسال کشور و شهرستان طبس در جایگاه 16 کشور از نظر میزان کاهش بارندگی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، به نقل از خبرگزاری تسنیم، علیرضا خندان‌رو در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران خراسان جنوبی اظهار داشت: با توجه به بررسی‌های انجام شده بر روی وضعیت بارشی خراسان جنوبی، کاهش بارندگی در 26 سال گذشته بی‌سابقه بوده و شیب کاهش بارندگی در استان تندتر شده است.

وی با بیان اینکه کاهش بارندگی‌ها تا پایان سال زراعی امسال در خراسان جنوبی پیش‌بینی می‌شود، افزود: میانگین بارندگی خراسان جنوبی در سال زراعی امسال 64.7 میلیمتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 36 درصد کاهش و نسبت به بلند مدت 42 درصد کاهش دارد.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی با بیان اینکه خراسان جنوبی سومین استان خشکسال در کشور است، افزود: در تمام استان تا پایان سال زراعی نزدیک به 40 درصد کاهش بارندگی پیش بینی می‌شود؛ براساس شاخص SPI و SPEI در بازه زمانی یک ساله در تمامی نقاط استان بحرانی بوده که از نظر میزان بارندگی‌ها شهرستان بشرویه کم‌باران‌ترین و در جایگاه 4 در کشور است.

وی با بیان اینکه شهرستان بشرویه از نظر کاهش بارندگی رتبه نخست در کشور را دارد، افزود: سه شهر از خراسان جنوبی جزو 20 شهر نخست خشک در کشور بوده که شامل بشرویه در جایگاه نخست، فردوس جایگاه 9 و طبس جایگاه 16 است.

خندان‌رو با بیان اینکه از سال 1379 خراسان جنوبی به سمت خشکسالی در حال حرکت بوده است، اظهار داشت: سال‌های 93 و 94 بدترین شرایط خشکسالی را پشت سر گذاشته‌ایم و امیدواریم در سال زراعی امسال به این‌گونه نباشد.

انتهای خبر/

نظر شما درباره‌ی این مطلب