کد خبر: 22200
زمان انتشار: دوشنبه 24 خرداد 1395 ساعت 08:53
موج انتقاد رسانه‌های خوزستان از سهم‌خواهی طبس از آب کارون؛
رسانه‌های خوزستان: آب کارون برای طبسی‌ها نیست
آب، لیوان، آشامیدن، شرب
گلشن: موج رسانه‌ای حداقل 10 رسانه‌ی مکتوب و دیجیتال مربوط به استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری، برخورداری طبس از آب کارون را غیرعادلانه دانسته و آن را تصاحب آب با قلدری معرفی کرده است؛ این انتقادها حتی در برخی رسانه‌های مهم کشوری نیز انعکاس یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، روزنامه نور خوزستان در تازه‌ترین شماره خود (4285) در ستون راوی، مطلبی با عنوان «مدعی جدید سهم‌خواهی از کارون!» منتشر کرده و گفته که شهرستان طبس هم به جمع مدعیان سهم‌خواهی از این رودخانه بی‌رمق پیوسته است.

این مطلب روزنامه نور خوزستان، در پی تیتر درشت روزنامه آوای خراسان جنوبی در چاپ 20 خرداد خود با عنوان «سهم آب طبس از کارون محفوظ است»، منتشر شده است.

انتقال آب به طبس از محل خط دوم انتقال آب سرشاخه‌های کارون به استان یزد جزو مصوبات شورای عالی آب در سال 1383 بوده و در دوره ریاست جمهوری قبل نیز قرار شده تا از یک میلیارد مترمکعب آب مازاد اختصاص یافته کارون به فلات مرکزی ایران، 300 میلیون مترمکعب به استان یزد منتقل و بر اساس جدول مصوب در وزارت نیرو، از این مقدار، 75 میلیون مترمکعب هم به طبس اختصاص یابد.

این مصوبه تاکنون اجرایی نشده و همچنان در حال بررسی است.

اما مطلب روزنامه نور خوزستان و به‌دنبال آن موج رسانه‌ای حداقل 10 رسانه مکتوب و دیجیتال دیگر مربوط به استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری، برخورداری طبس از آب کارون را غیرعادلانه دانسته و آن را تصاحب آب با قلدری معرفی کردند که این اخبار حتی در برخی رسانه‌های مهم کشوری نیز انعکاس یافت.

در این رسانه‌ها آمده که مسئولان و مردم طبس باید سری به شهرها و روستاهای بی‌آب خوزستان بزنند و از نزدیک مشاهده کنند که اگر کسی باید ادعای حق از این رودخانه بی‌جان را داشته باشد، همین مردمی هستند که هنوز آب شربشان را خریداری می‌کنند.

همچنین این رسانه‌ها تهدید کرده‌اند که مردم قرار است مثل گذشته، زنجیره انسانی حمایت از کارون برای فریاد زدن ندای العطش شهرها و روستاهای پایین دست این رودخانه تشکیل دهند و گفته‌ند: «آبی که به خوزستان رواست به دیگر شهرها حرام است!».

در این رسانه‌ها با بیان اینکه رود کارون ظرفیت استقبال از طرح‌های جدید انتقال آب را ندارد، عنوان شده: این روزها کارون به مثابه گوشت قربانی است که همه فکر می‌کنند از آن سهمی دارند و برای این سهم‌خواهی شاخ و شانه می‌کشند!

انتهای خبر/

نظر شما درباره‌ی این مطلب