کد خبر: 22378
زمان انتشار: جمعه 29 مرداد 1395 ساعت 12:40
خرما
گلشن: 5 هزار تن خرما در شهرستان طبس متعلق به 1500 نفر بهره‌بردار، در حال برداشت است؛ کیفیت خرمای طبس منحصر به فرد است و این شهرستان بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی خرمای خراسان جنوبی به‌شمار می‌رود.

داود بخشایی، مدیر جهاد کشاورزی طبس در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی گلشن اظهار داشت: 1615 هکتار در شهرستان طبس زیرکشت نخیلات است که 1145 هکتار آن بارور می‌باشد و پیش‌بینی می‌شود از این سطح 5 هزار تن خرمای اصلاح شده و بومی برداشت شود که بر این اساس شهرستان طبس مقام نخست سطح زیرکشت و تولید خرمای خراسان جنوبی را به خود اختصاص داده است.

وی بیان کرد: کبکاب، زاهدی و مضافتی جزو ارقام عمده خرمای اصلاح شده در طبس است و با اقدامات اخیر انجام شده از جمله توزیع پاجوش و نهال کشت بافت ارقام مرغوب و تجاری، حدود 80 درصد از نخیلات شهرستان طبس اصلاح شده است.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی طبس با بیان اینکه 1500 بهره‌بردار خرما در این شهرستان فعال هستند، افزود: با توجه به شرایط مساعد آب و هوایی طبس، خرمای تولیدی این شهرستان نسبت به خرمای تولیدی در استان‌های مبداء خرید پاجوش‌های اصلاح شده، از کمیت و کیفیت بهتری برخوردار است.

وی مهمترین اقدامات انجام شده در سال زراعی جاری را توزیع سه هزار اصله نهال کشت بافت یارانه‌دار ارقام زاهدی، پیارم، خنیزی، شی شی، برحی، ربی، رنگ نو و 2500 اصله پاجوش خرما یارانه‌دار رقم مضافتی اعلام کرد؛ همچنین امسال با استفاده از اعتبارات استانی مبارزه تلفیقی علیه آفات سوسک شاخدار خرما در دو روستای طبس انجام شده که در همین راستا تعداد 250 اصله نخل هرس و تکریب و 12 تله نوری جهت شکار نصب شده است.

بخشایی گفت: برای ردیابی آفت سوسک سر خرطومی حنایی خرما 25 تله فرمونی نصب و برای مبارزه با آفت موش 110 کیلوگرم طعمه مسموم تهیه و توزیع شده است؛ همچنین از محل طرح خرید خدمات گیاهپزشکی در بخش زراعی و باغی 5 نفر ناظر بکارگیری شده‌اند که ۲۵۰ هکتار از نخلستان‌های شهرستان را تحت پوشش قرار داده‌اند.

وی یادآور شد: در حال حاضر 8 هزار اصله نهال کشت بافت خرما برای توسعه نخلستان‌ها درگلخانه سازگاری شهرستان طبس نگهداری می‌شود.

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب