کد خبر: 22551
زمان انتشار: يكشنبه 23 آبان 1395 ساعت 11:54
فرونشست زمین، خشکسالی
گلشن: «فرونشست زمین» که نتیجه‌ی برداشت بیش از حد از آب‌های زیرزمینی و صدای اعتراض زمین نسبت به تداوم خشکسالی‌هاست، در مزرعه‌ی یک کشاورز در شهرستان طبس به وقوع پیوست؛ مدیران جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای طبس تأیید کردند که شکاف ایجاد شده فرونشست است؛ سطح آب‌های زیرزمینی دشت طبس هر سال حداقل 20 سانتی‌متر اُفت پیدا می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، فرونشست زمین که نتیجه استمرار خشکسالی‌ها و استفاده بیش از حد از منابع آب‌های زیرزمینی است و قبل از این در شهرستان‌های سرایان و فردوس نمونه‌هایی از آن اتفاق افتاده، این بار در مزرعه یک کشاورز در شهرستان طبس به وقوع پیوست.

داود بخشایی، مدیر جهاد کشاورزی طبس در این باره به خبرنگار گلشن گفت: فرونشست زمین در مزرعه مشاع مطهری روستای محمدآباد شهرستان طبس رخ داده است که سال قبل هم این کشاورز در مزرعه خود شاهد نشست زمین بود اما شدت عمق آن به این حد نبود و شکاف با خاک پر شد؛ اما امسال به‌نظر می‌رسد هرچه مزرعه را آبیاری می‌کند این شکاف نسبت به سال گذشته عمیق‌تر می‌شود.

احمد محمدنژاد، مدیر امور آب منطقه‌ای طبس نیز با تأیید این‌که شکاف ایجاد شده فرونشست است، بیان کرد: در منطقه غرب طبس شاهد فرونشست‌هایی هستیم اما تاکنون هنوز اندازه‌گیری در این زمینه انجام نشده تا بتوان میزان عمق آن را اعلام کرد.

وی با اشاره به این که سطح آب‌های زیرزمینی در دشت طبس هر سال اُفت دارد، افزود: میزان افت در سال‌های مختلف متفاوت است اما هر سال بیش از 20 سانتی‌متر افت آب در این دشت را شاهد هستیم؛ برای این‌که شاهد افت بیشتر و نشست زمین در دشت طبس نباشیم باید برداشت‌ها از این دشت کاهش یابد و پروانه‌های بهره‌برداری کمتری هم صادر شود.

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب