کد خبر: 22565
زمان انتشار: يكشنبه 7 آذر 1395 ساعت 08:38
کوچ زودرس پائیزه‌ی عشایر خراسان رضوی آغاز شد؛
طی مسافت 130 کیلومتری عشایر برای رسیدن به طبس
کوچ عشایر
گلشن: براساس اعلام مدیرکل امور عشایر استان خراسان رضوی، هم‌اکنون کوچ قشلاق 480 خانوار از عشایر طایفه‌ی طاهری و ایلخانی شهرستان بردسکن به همراه 56 هزار رأس دام به شهرستان طبس آغاز شده است؛ این عشایر برای رسیدن به طبس باید مسیری 130 کیلومتری را طی کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، کوچ زودرس پائیزه عشایر استان خراسان رضوی آغاز شده است که مناطقی از شهرستان طبس نیز به‌عنوان مقصد قشلاق این عشایر محسوب می‌شود.

مدیرکل امور عشایر استان خراسان رضوی در این باره گفته که 480 خانوار از عشایر شهرستان بردسکن کوچ خود را به مناطق کوه‌سفید و چاه‌مسافر شهرستان طبس آغاز کرده‌اند.

حسین صفرپور افزود: این عشایر اغلب از طایفه طاهری و ایلخانی هستند که به همراه خود 56 هزار رأس دام دارند و برای رسیدن به شهرستان طبس باید مسیری 130 کیلومتری را طی کنند.

وی گفت: کوچ عشایر قوچان با جمعیت 350 خانوار و 70 هزار رأس دام به مناطق قشلاق مراوه‌تپه استان گلستان، و همچنین کوچ عشایر شهرستان‌های مشهد و چناران به مناطق قشلاق سرخس و کلات نیز آغاز شده است.

مدیرکل امور عشایر استان خراسان رضوی یادآور شد: عشایر خراسان رضوی 5 ماه سال را در مناطق قشلاقی داخل و خارج استان سپری می‌کنند و پس از آن در فروردین‌ماه کوچ بهاره خود را به سمت مناطق ییلاقی آغاز خواهند کرد.

وی آب‌رسانی به عشایر و دام‌ها، بازگشایی و ایمن‌سازی مسیرهای کوچ، و تأمین علوفه دام، سوخت و ارزاق عمومی عشایر در قشلاق را از مهمترین خدمات اداره عشایر خراسان رضوی به کوچ‌کنندگان برشمرد.

انتهای خبر/

نظر شما درباره‌ی این مطلب