کد خبر: 22579
زمان انتشار: چهارشنبه 8 دى 1395 ساعت 12:10
محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران
گلشن: یک سایت خبری ضمن انتشار مطلبی با عنوان «نعمت‌زاده پروژه‌ی نابودی طبس را کلید زد»، با اشاره به سفر وزیر صنعت به طبس، از آغاز اجرای طرح پنجمین کارخانه‌ی زغال‌شویی طبس باتوجه به کم‌آبی این شهرستان کویری انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، سایت خبری تحلیلی «مسیر آنلاین» با انتشار مطلبی به قلم محمد قادری و با عنوان «نعمت‌زاده پروژه نابودی طبس را کلید زد»، با اشاره به سفر وزیر صنعت به طبس، از آغاز اجرای طرح پنجمین کارخانه زغال‌شویی طبس باتوجه به کم‌آبی این شهرستان کویری انتقاد کرده است.

متن کامل این مطلب که در کانال تلگرامی «عدالت‌خواه» نیز منتشر شده، به این شرح است:

محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت و معدن که به برای بازدید از معادن زغال‌سنگ پروده، کارخانه کک‌سازی و زغالشویی به طبس سفر کرد، قرار است طرحی را برای سرمایه‌گذاری در طبس ارائه دهد که بخشی از آن طرح به راه‌اندازی پنجمین زغالشویی معادن این شهرستان اختصاص دارد.

آنچه که جای سؤال دارد این است که جناب آقای نعمت‌زاده بر اساس چه منطقی به توسعه زغالشویی در شهر کویری طبس روی آورده است؛ آیا نعمت‌زاده خبر ندارد که طبس شهری کویری است و بسیاری از مناطق آن با مشکل کمبود آب روبه‌رو هستند؛ آیا تا به امروز کسی به جناب نعمت‌زاده نگفته است که این شهرستان ۱۷ سال با مشکل خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کرده و از اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز در این شهر کویر بارانی نباریده است؟

۲ دهه است که مردم روستاهای مجاور این معادن به دلیل کمبود آب، کشاورزی و دامداریشان نابود شده است و آیا نمی‌داند که چشمه‌های طبیعی حیات وحش نایبندان (بزرگ‌ترین حیات وحش کشور) به‌دلیل حفر چاه‌های عمیق و غیرمجاز توسط این معادن رو به خشکی نهاده است و بسیاری از گونه‌های نادر جانوری نیز در معرض انقراض قرار دارند.

جناب نعمت زاده که در خشکاندن آب مناطق مختلف کشور ید طولایی دارد آیا این بار می‌خواهد نفس زندگی را از کویری‌ترین شهرستان استان خراسان جنوبی بگیرد؟

آیا آقای نعمت‌زاده یادش رفته است که دعواهای آبی امروز شرق اصفهان، شهرکرد و خوزستان به‌دلیل سیاست‌های اشتباهش در دوران سازندگی بود که به هر نحوی قصد داشت شهرهای کویری مانند یزد، اصفهان و کرمان را که پتانسیل صنعتی شدن نداشت را صنعتی کند.

سیاست‌هایی که امروز باعث شده است تا هزاران خانواده به‌دلیل از دست دادن کشاورزی، دامداری و خشک شدن آب روستاهای‌شان آواره شهرهای بزرگ شوند و شهرهای بزرگ را با پدیده‌ی شومی با نام حاشیه‌نشینی روبه‌رو کنند.

اگر آقای نعمت‌زاده بخاطر سیاست‌های اشتباهش آن روز محاکمه شده بود و تاوان تصمیمات اشتباهش را پس داده بود، امروز دیگر جرأت نمی‌کرد که به یکی از خشک‌ترین شهرهای ایران سفر کند و با افتخار ۵امین زغالشویی را بخواهد آن‌جا راه‌اندازی کند؛ آقای نعمت‌زاده همان بلایی را بر سر مردم طبس و نسل‌های آینده این شهرستان خواهد ‌آورد که دو دهه پیش بر سر مردم شرق اصفهان و چهارمحال بختیاری آورد و آن‌ها را امروز آواره حلبی‌آبادهای شهرهای بزرگ کرد.

افسوس که نه‌تنها کسی تاوان اشتباهاتش را نمی‌دهد، بلکه این اجازه را نیز دارد که مجدد و با افتخار همان اشتباهش را تکرار کند و این مردم هستند که ناخواسته باید چندین بار از یک سوراخ گزیده شوند.

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن