کد خبر: 22581
زمان انتشار: يكشنبه 12 دى 1395 ساعت 12:39
آینده‌ی زغال‌سنگ طبس قطعاً روشن است؛
«طبس» نقطه‌ی امید جبران کمبود زغال در کشور
زغالسنگ، معدن
گلشن: نیاز داخلی کشور به زغال‌سنگ به سرعت رو به افزایش است به‌طوری که براساس پیش‌بینی‌های انجام شده، علی‌رغم راه‌اندازی واحدهای جدید بزرگ استخراج زغال‌سنگ در طبس، تا 9 سال آینده کشور با 4 میلیون تن در سال کسری تأمین زغال‌سنگ مواجه می‌شود؛ طبس بیش از 50 درصد از ذخایر زغال‌سنگ ایران را دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، نیاز داخلی کشور به زغال‌سنگ در واحدهای مصرفی به‌ویژه کوره‌های فولاد به جایی رسیده است که مجری طرح زغال‌سنگ طبس حتی با افتتاح این واحد زغال‌سنگ هم می‌گوید تا تحقق اهداف افق ۱۴۰۴ چهار میلیون تن زغال‌سنگ تولیدی کم داریم.

امید فلاح در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی گلشن با اشاره به اینکه منطقه طبس بیش از ۵۰ درصد از ذخایر زغال‌سنگ ایران را در خود دارد، اظهار داشت: زغال‌سنگ طبس منطقه‌ای حدود ۳۰ هزار کیلومتر مربع را شامل می‌شود که منطقه پروده اخیراً مورد بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت؛ این واحد زغال‌سنگ که شامل ۱۲۰۰ کیلومتر مربع است ۱.۱ میلیون تن ذخیره اکتشاف شده در خود دارد.

وی با اشاره به ظرفیت تولید این منطقه معدنی، افزود: این معدن توان استخراج ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تن زغال‌سنگ خام را دارد که در کارخانه زغال‌شویی نیز ظرفیت ۵۰۰ هزار تن کنسانتره زغال‌سنگ وجود دارد.

مجری طرح زغال‌سنگ طبس درباره مشاوران و همراهان خارجی در زغال‌سنگ طبس، بیان کرد: برای تکمیل طرح بلوک ۳ پروده ۴ برای تأمین اعتبارات از فاینانس چین استفاده می‌شود؛ همچنین کنسرسیوم‌های CMC و کانی‌کاوان شرق هم به‌عنوان پیمانکار پروژه برگزیده شده‌اند.

مجری طرح زغال‌سنگ طبس افزود: ایمیدرو برای نظارت بر کنسرسیوم‌ها و نحوه اجرای پروژه به‌عنوان مشاور شرکت چند ملیتی آدام که کشورهای انگلستان، کانادا، آفریقای جنوبی و هند در آن مشارکت دارند را انتخاب کرده است.

وی همچنین با بیان اینکه شرکت فولاد زرند ایرانیان برنده اجرای طرح زغال‌سنگ منطقه پروده شرقی بوده است، عنوان کرد: این شرکت باید طرح خود را برای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ارسال کند که اگر مورد قبول قرار گرفت به مرحله اجرا برسد و در غیر این صورت به مشاوران خارجی برای طراحی بهتر مراجعه کنند اما مجموعاً در قراردادی که با زرند ایرانیان بسته شد اجباری برای استفاده از مشاور خارجی گذاشته نشد.

مجری طرح زغال‌سنگ طبس در تشریح وضعیت بازار زغال‌سنگ و رویکرد بازارهای خارجی منطقه طبس، گفت: قبل از نگاه به بازارهای خارجی باید به وضعیت بازار داخلی ایران نگاه کرد به طوری که در حال حاضر تولید فولاد در کوره‌ بلند ذوب آهن اصفهان ظرفیت استفاده ۳.۵ میلیون تن زغال‌سنگ را دارد که البته در عمل این رقم به ۲.۸ تا سه میلیون تن می‌رسد و این یعنی برای تأمین این واحد فولادی بین ۲.۵ تا ۲.۸ تن زغال‌سنگ نیاز داریم که فقط با در نظر گرفتن همین یک واحد هم کسری ۱.۲ میلیون تن زغال‌سنگ در کشور محسوس است.

فلاح ادامه داد: علاوه بر واحد ذوب‌آهن در هلدینگ خاورمیانه نیز یک کوره بلند با ظرفیت ۱.۲ میلیون تنی در حال احداث است که با در نظر گرفتن مجموع نیاز واحدهای فولادی در حال حاضر فقط ۳.۵ تا چهار میلیون تن نیاز زغال‌سنگ وجود دارد و این نیاز در طرح جامع فولادی کشور شش میلیون تن پیش‌بینی شده است که چهار میلیون تن در چشم‌انداز ۱۴۰۴ کسری تأمین زغال سنگ وجود دارد.

وی با نیم نگاهی به بازار صادراتی، گفت: وقتی نیاز بازار داخلی احساس می‌شود نمی‌توان چندان تأکیدی روی صادرات محصول تولید شده داشت، چرا که نه تنها تولید زغال‌سنگ داخل بسیار کم است بلکه واحدهای زغال‌سنگ نیز آشنایی چندانی با بازارهای بین‌المللی ندارند.

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن