کد خبر: 22602
زمان انتشار: سه شنبه 26 بهمن 1395 ساعت 17:56
حذف، پاک، دیلت
گلشن: مطالب مربوط به ماجرای شکست حمله‌ی نظامی آمریکا در صحرای طبس، امسال از کتاب‌ مطالعات اجتماعی پایه‌ی نهم حذف شده است؛ برخی کارشناسان ریشه‌های حذف این مطالب از کتب درسی را به مسائل سیاسی مرتبط می‌دانند اما آموزش و پرورش این موضوع را نپذیرفته و گفته قرار است در آینده در کتاب تاریخ معاصر ایران دوره متوسطه دوم به این موضوع پرداخته شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، کتاب مطالعات اجتماعی پایه نهم در سال تحصیلی 95-96 دچار تغییر و تحولاتی شده است و بر این اساس برخی دروس حذف شده‌اند.

درس 16 کتاب مطالعات اجتماعی پایه نهم با عنوان «دوران پس از انقلاب اسلامی» به مباحثی همچون برپایی نظام جمهوری اسلامی ایران، توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمن، ترور شخصیت‌ها و مردم انقلابی، دوران جنگ تحمیلی و رحلت امام خمینی(ره) و انتخاب رهبر معظم انقلاب می‌پردازد.

این در شرایطی است که در سال تحصیلی 94-95 علاوه بر مطالب فوق در این درس به موضوع تسخیر لانه جاسوسی، گروگان‌گیری آمریکایی‌ها، شرط ایران برای آزادی گروگان‌ها، ماجرای حمله آمریکایی‌ها به طبس و نابودی هواپیماها و هلیکوپترهای آن‌ها اشاره شده بود که در سال تحصیلی 95-96 این موضوع از کتاب مطالعات اجتماعی پایه نهم حذف شده است.

پیش از این نیز ماجرای شهید فهمیده از کتاب هدیه‌های آسمانی پایه ششم حذف شده بود؛ سال‌های گذشته درس پانزدهم کتاب هدیه‌های آسمانی پایه ششم با عنوان «رهبران کوچک» به معرفی شهدایی همچون حسین فهمیده، بهنام محمدی، مهدی باکری، ابراهیم همت، عباس بابایی، حسن باقری، علی صیاد شیرازی و... اختصاص داشت؛ در کتاب هدیه‌های آسمانی پایه ششم در سال تحصیلی 95-96 درس «رهبران کوچک» حذف و به جای آن درس «سرزمین‌های همیشه سبز» اضافه شد.

البته پس از رسانه‌ای شدن این خبر آموزش و پرورش قول بازگشت داستان زندگی شهید فهمیده به کتاب‌های درسی را داد.

این مباحث در شرایطی از کتاب‌های درسی حذف می‌شود که برخی کارشناسان، ریشه‌های آن را به مسائل سیاسی مرتبط می‌دانند اما آموزش و پرورش این مسئله را نمی‌پذیرد، با این حال هنوز به طور دقیق مشخص نیست که چرا در سال تحصیلی 95-96 این مباحث که به نوعی بخشی از ارزش‌های کشورمان محسوب می‌شود، به یک‌باره از کتاب‌های درسی حذف شده‌اند و پاسخ روشن و دقیقی نیز از سوی دست‌اندرکاران مربوطه برای رفع ابهام از ذهن مخاطبان ارائه نشده است.

ناهید فلاحیان، رییس گروه مطالعات اجتماعی دفتر تألیف کتاب‌های درسی در این باره گفته که با توجه به اینکه مطلب مربوط به تسخیر لانه جاسوسی، گروگان‌گیری آمریکایی‌ها و ماجرای حمله به طبس و نابودی هواپیماها و هلی‌کوپترهای آمریکایی قرار است در سال تحصیلی 96-97 در کتاب تاریخ معاصر ایران دوره متوسطه دوم به‌طور کامل مطرح شود، این مطلب را از کتاب مطالعات اجتماعی حذف کردیم و در واقع محتوای مذکور جابه‌جا شده است.

وی افزود: در همین کتاب مطالعات اجتماعی، مطالب دیگری از جمله زمینه‌های تبدیل حکومت قاجار به پهلوی، جزییات برخی قراردادهای دوره ناصرالدین شاه و معرفی زندگینامه برخی شخصیت‌های تاریخی دوره مشروطه  حذف یا جابه‌جا شده‌اند و این مسائل مبنای علمی و پژوهشی داشته و براساس تدریس معلمان در کلاس درس مشخص می‌شود.

کتاب مطالعات اجتماعی پایه نهم در سال تحصیلی 94-95

درس 16 کتاب مطالعات اجتماعی پایه نهم در سال تحصیلی 94-95

کتاب مطالعات اجتماعی پایه نهم در سال تحصیلی 95-96

درس 16 کتاب مطالعات اجتماعی پایه نهم در سال تحصیلی 95-96

انتهای خبر/

نظر شما درباره‌ی این مطلب