کد خبر: 22670
زمان انتشار: شنبه 20 خرداد 1396 ساعت 10:32
کنکاش در آرشیو خربزه و هندوانه‌ای «گلشن»!
حال «خوشمزه‌های طبسی» رو به بهبود است! +عکس
خرید هندوانه در طبس
گلشن: میزان تولید محصولات جالیزی از قبیل هندوانه و خربزه در شهرستان طبس طی سال‌های اخیر به شدت رو به کاهش بود، اما نکته‌ی امیدوارکننده این‌که با اقدامات انجام شده، این میزان در سال جاری نسبت به پارسال، ثابت باقی ماند؛ «گلشن» علت کاهش شدید و همچنین در ادامه، ثابت ماندن میزان تولید این محصولات را بررسی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، میزان تولید محصولات جالیزی از قبیل هندوانه و خربزه در شهرستان طبس طی سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته است.

با بررسی خبرهایی که درباره میزان برداشت محصولات جالیزی طی سال‌های 1392 تا 1395 در پایگاه اطلاع رسانی گلشن منتشر شده، مشخص می‌شود که طی این 4 سال، میزان تولید سالانه محصولات جالیزی در شهرستان طبس حداقل 5 هزار تن کاهش یافته و از 13 هزار تن در سال 1392، با حدود 40 درصد کاهش به 8 هزار تن در سال 1395 رسیده است.

اما نکته مهم و امیدوارکننده این است که با تلاش‌ها و اقدامات جهاد کشاورزی، این میزان در سال جاری نسبت به سال گذشته، ثابت باقی مانده است.

خبرنگار گلشن در گفت‌وگو با مدیر جهاد کشاورزی طبس، علت کاهش شدید و همچنین در ادامه، ثابت ماندن میزان تولید این محصولات را جویا شد.

داود بخشایی، معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس در این باره به گلشن گفت: جهاد کشاورزی طبس گزارشی دقیق و مستند آماده کرده که تداوم خشکسالی در این شهرستان به روشی علمی اثبات و تأیید می‌کند که این گزارش به‌زودی به مراجع ذیربط ارائه می‌شود.

بخشایی ادامه داد: کاهش سطح زیرکشت و میزان برداشت محصولات جالیزی و برخی از سایر محصولات زراعی طبس نیز فقط به علت ادامه روند کاهشی نزولات جوی، تداوم خشکسالی و کاهش بازدهی منابع آبی مانند قنوات و چاه‌هاست.

وی بیان کرد: اما جهاد کشاورزی طبس طی یک سال گذشته به طور خیلی جدی‌تر در بحث افزایش راندمان آبیاری ورود کرد، به‌طوری که فقط در سال 1395 بیش از 48 کیلومتر خط انتقال آب با لوله در شهرستان طبس اجرا شد.

مدیر جهاد کشاورزی طبس افزود: طبس کم‌باران‌ترین شهرستان استان است و طی یک سال گذشته نیز روند کاهش میزان بازدهی منابع آبی این شهرستان همچنان ادامه دارد؛ اما در عین حال از طریق روش‌های مؤثر در افزایش راندمان آبیاری، از قبیل اجرای خط انتقال آب با لوله، کانال‌کشی، تجهیز و نوسازی اراضی و... کاهش منابع آبی جبران شده و سطح زیرکشت محصولات کشاورزی حفظ گردید و در واقع به نوعی با خشکسالی مقابله شد.

وی با اشاره به آغاز برداشت محصولات جالیزی از نیمه دوم اردیبهشت از ۳۵۸ هکتار مزارع زیرکشت این محصولات در شهرستان طبس، پیش‌بینی کرد که از این سطح بیش از ۸ هزار تن محصول برداشت شود و یادآور شد: محصولات جالیزی شامل خربزه، طالبی، هندوانه، خیار و کدو است و ارقام جالیزی کشت شده در شهرستان طبس هم خربزه خاتونی هورسان، ارگون، محلی، هندوانه نیاگارا، رزن سیت، اچ ای دی، تیل مگسی و طالبی محلی می‌باشد.

بخشایی خاطرنشان کرد: خربزه در طبس زودتر از سایر نقاط خراسان جنوبی به عمل می‌آید و از این نظر به دلیل درآمدزا بودن، از جایگاه خاصی در شهرستان برخوردار است.

وی با بیان اینکه کشت محصولات جالیزی در طبس به 3 روش کشت مالچ پلاستیک، کشت در فضای باز و استفاده از نشاء انجام می‌شود، افزود: جهاد کشاورزی طبس خدماتی را به کشاورزان جالیزکار این شهرستان ارائه کرده که از جمله آن، توزیع انواع نهاده‌های کشاورزی، و نظارت فنی بر مزارع جالیز برای مبارزه به موقع با آفات و بیماری‌هاست.

اخبار مربوط به برداشت محصولات جالیزی در آرشیو گلشن:

خبر سال 1392 / گزارش تصویری سال 1392

خبر سال 1393

خبر سال 1394

خبر سال 1395

خبر سال 1396

عکس‌ها آرشیوی است:

01

02

03

04

05

06

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن