کد خبر: 22673
زمان انتشار: دوشنبه 22 خرداد 1396 ساعت 08:56
حلیم
گلشن: انتشار ویدئویی در فضای مجازی مبنی بر احتمال استفاده از پنبه در حلیم مراکز پخت حلیم در طبس، موجب نگرانی طبسی‌ها شد؛ سرپرست مرکز بهداشت طبس از بررسی ضربتی این موضوع خبر داد و با بیان اینکه هیچ مورد غیربهداشتی در مراکز پخت و توزیع آش و حلیم مشاهده نشده، به مردم اطمینان خاطر داد تا با خیال راحت از حلیم مراکز رسمی پخت و توزیع حلیم در طبس مصرف کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، به‌تازگی ویدئویی در فضای مجازی منتشر شده که در آن، خانمی ادعا می‌کند که در حلیم یکی از مراکز توزیع حلیم در طبس، اجسام خارجی و پنبه وجود دارد.

انتشار این ویدئو موجب نگرانی طبسی‌ها شد که به همین جهت، خبرنگار گلشن موضوع را از طریق مرکز بهداشت طبس پیگیری کرد.

سرپرست مرکز بهداشت طبس در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی گلشن در این باره اظهار داشت: پس از انتشار این ویدئو، موضوع با حضور همکاران بهداشت محیط و آزمایشگاه مواد غذایی به‌طور دقیق مورد بررسی قرار گرفت که در نتیجه در این ویدئو هیچ نکته مشکوکی که نشان دهد اجسام خارجی از قبیل پنبه در تهیه حلیم به کار رفته است، مشاهده نشد.

سیدحمید متولیان‌سجادی ادامه داد: در عین حال، 12 مرکز پخت و توزیع حلیم در ماه مبارک رمضان در سطح شهر طبس که مجوز فعالیت دارد، مجدداً مورد بازرسی دقیق بازرسان و کارشناسان مرکز بهداشت قرار گرفت که باز هم هیچ نکته مشکوک و غیربهداشتی رؤیت نگردید.

وی درباره علت کش آوردن حلیم یادآور شد: کش آوردن حلیم به دلیل نوع گندم و جا افتادن حلیم است و گاهی چنانچه گندم از مرغوبیت لازم برخوردار نباشد، از ریشه گردو نیز در پخت حلیم استفاده می‌شود که کاملاً خوراکی است و استفاده از آن هیچ ایرادی ندارد.

سرپرست مرکز بهداشت طبس افزود: درباره موضوع احتمال استفاده پنبه در حلیم، با برخی از آشپزان ماهر و معتمد مشورت کردیم تا مطمئن شویم که آیا امکان چنین تقلبی وجود دارد؛ که نظر تمام آشپزان این بود که در صورت استفاده از پنبه در حلیم، هنگام کفچه زدن (هم زدن) پنبه قطعاً در دور دسته کفچه (وسیله‌ای که برای هم زدن حلیم استفاده می‌شود) جمع می‌شود و به وضوح قابل تشخیص و مشاهده است؛ از طرفی پنبه از نظر فرآیند، در جریان پخت حلیم قابل حل شدن نیست.

وی گفت: تهیه‌کننده این ویدیو، محل تهیه حلیم را اعلام نمی‌کند و ادعای وی نیز قابل اعتماد نیست؛ حتی اگر نمونه‌ی حلیم توسط مصرف‌کننده در اختیار مرکز بهداشت قرار گیرد نیز قابل اعتماد نیست؛ به همین دلیل باید نمونه حتماً توسط مرکز بهداشت و به‌طور مستقیم از محل پخت حلیم تهیه شود تا قابل استناد باشد.

سجادی تصریح کرد: 12 مرکز پخت و توزیع حلیم و آش در سطح شهر طبس مجوز فعالیت دارد و به‌طور دقیق تحت کنترل مرکز بهداشت است؛ حلیم و آش پخت شده در این مراکز به‌طور مرتب نمونه‌برداری شده و در آزمایشگاه مجهز و پیشرفته مواد غذایی مورد آزمایش دقیق قرار می‌گیرد که از ابتدای ماه رمضان تاکنون هیچ مورد مشکوک بهداشتی در این مراکز مشاهده نشده است.

وی با اشاره به اینکه در سطح شهر طبس هیچ موردی از توزیع حلیم و آش به‌صورت دوره‌گردی وجود ندارد، اضافه کرد: مراکز عرضه خانگی حلیم و آش مورد تأیید مرکز بهداشت نیست و به مردم توصیه می‌شود که فقط از مراکز رسمی سطح شهر حلیم و آش تهیه کنند.

سرپرست مرکز بهداشت طبس به مردم اطمینان خاطر داد که فعالیت حلیم‌فروشی‌های سطح شهر کاملاً تحت نظارت است و مردم حلیم مورد نیاز خود را از طریق این مراکز تهیه کرده و بدون هیچ نگرانی مصرف کنند.

وی همچنین از مردم خواست تا در صورت مشاهده هر گونه مورد مشکوک، مراتب را از طریق تماس با شماره شبانه‌روزی 32822455-056 با ذکر محل، اطلاع دهند.

سجادی خاطرنشان کرد: نظارت و کنترل مرکز بهداشت بر روی مراکز توزیع مواد غذایی در طول ماه مبارک رمضان تشدید می‌شود به‌طوری که این نظارت‌ها علاوه بر صبح، در نوبت‌های بعدازظهر و شب هم ادامه می‌یابد؛ در بازدید کارشناسان و بازرسان مرکز بهداشت، علاوه بر نظارت، موارد بهداشتی نیز به متصدیان گوشزد و یادآوری می‌شود.

وی ادامه داد: موارد مشکوک تذکر داده شده و در صورت احراز تقلب و تخلف، برخورد لازم از طریق تعزیرات حکومتی صورت گرفته و در موارد حاد منجر به تعطیلی واحد متخلف می‌شود.

فاطمه سادات حجتیان

* گزارش تصویری مرتبط

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

نظر سایر مخاطبان درباره‌ی این مطلب

شرح نظر: 
ضمن تشکر از شما به خاطر اطلاع رسانی و خداقوت و دست مریزاد به کسبه با وجدان و درستکار شهرمان. با توجه به بازخورد این خبر در سطح اجتماع و تاثیر منفی آن بر اقتصاد بازار لازم بود پلیس محترم فتا نیز به این موضوع ورود کرده و حداقل با نشر دهندگان این ویدیو در فضای مجازی برخورد میشد تا دیگر کسی به خود حق بازی با آبروی مردم و اعتماد عمومی را ندهد.
شرح نظر: 
با نظر همشری عزیز کاملا موافقم. جای خالی پلیس فتا احساس می شود.
گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن