کد خبر: 22685
زمان انتشار: يكشنبه 22 مرداد 1396 ساعت 20:25
باغ، کشاورزی، خشکسالی
گلشن: طبس امسال هم رکورد کم‌باران‌ترین شهرستان خراسان جنوبی را زد و فقط در سال زراعی جاری بیش از 103 میلیارد تومان به کشاورزی و دامپروری این شهرستان خسارت وارد شد؛ اگر قلب‌تان ضعیف است این آمارها را نخوانید!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، طبس امسال هم رکورد کم‌باران‌ترین شهرستان خراسان جنوبی را زد و فقط در سال زراعی جاری بیش از 103 میلیارد تومان به کشاورزی و دامپروری این شهرستان خسارت وارد شد؛ اگر قلب‌تان ضعیف است این آمارها را نخوانید! طبسِ بی‌نوا طی 10 سال گذشته، کاهش 52 درصدی آب‌دهی منابع آبی، خشکیدن 42 قنات، کاهش 39 درصدی سطح زیرکشت محصولات کشاورزی، کاهش 42 درصدی تعداد دام سبک و سنگین، و کاهش 50 درصدی میزان علوفه مراتع را متحمل شده و در مقابل، تنها آماری که افزایش یافته، افزایش 30 درصدی سقط جنین و مرده‌زایی دام‌ها بوده است! سازمان مدیریت بحران کشور هم درجه خشکسالی شهرستان طبس را «شدید» تا «بسیار شدید» اعلام کرد؛ اما سؤال اینجاست؛ با این وضع طبس، اعتبارات خشکسالی کجا خرج می‌شود؟!

به نقل از روزنامه خراسان، به استناد نمودار پهنه‌بندی خشکسالی هواشناسی کشور، نوع خشکسالی طبس شدید تا بسیار شدید است که با توجه به این مسئله گزارش جامع آثار خشکسالی این شهرستان هم تهیه شده است.

مدیر جهاد کشاورزی طبس درباره خسارت خشکسالی به بخش کشاورزی این شهرستان گفت: میزان بارندگی سال زراعی جاری 41.6 میلیمتر بوده که نسبت به میانگین بلندمدت شهرستان 46 درصد کاهش داشته است و این موضوع به همراه اثرات تجمعی خشکسالی‌های 18 ساله، بحران خشکسالی شهرستان را حادتر و خسارت وارده را وسیع‌تر و غیرقابل جبران کرده است.

داود بخشایی تصریح کرد: به استناد نمودار پهنه‌بندی خشکسالی هواشناسی در سطح کشور بر اساس شاخص دهک‌ها و همچنین نمودار ارائه شده در سایت سازمان مدیریت بحران کشور، خراسان جنوبی پنجمین استان خشک کشور است که خشکسالی شهرستان طبس شدید تا بسیار شدید درجه‌بندی شده است؛ به علاوه شهرستان طبس در سال زراعی جاری کمترین میزان بارندگی را در بین شهرستان‌های استان داشته و با عنایت به شاخص‌های خشکسالی میزان خسارت وارده به بخش‌های مختلف بخش کشاورزی بالغ بر 103 میلیارد تومان برآورد شده است.

وی افزود: ادامه خشکسالی‌های متوالی توان مالی بهره‌برداران بخش کشاورزی را به شدت پایین آورده و سبب شده آنان با کمبود نقدینگی مواجه و برای بازپرداخت تسهیلات دریافتی و اخذ تسهیلات جدید با مشکلاتی روبه‌رو شوند لذا کشاورزان و دامداران خسارت‌دیده این شهرستان نیازمند مساعدت و عنایت ویژه مسئولان مبنی بر اختصاص و پیش‌بینی اعتبارات لازم برای جبران بخشی از خسارت وارده هستند.

همچنین اجرایی شدن پروژه‌های کاهش اثرات خشکسالی شامل تأمین جو ویژه خشکسالی مدت‌دار و یارانه‌دار، تجهیز و تکمیل چاه‌های مالداری و تأمین آب شرب دام در مراتع (آبرسانی سیار)، احیا و مرمت قنوات خسارت دیده و بهسازی کانال‌های خاکی را نیز خواستارند.

دیگر این که تأمین بار مالی امهال تسهیلات تمدید شده و تمدید تسهیلات سال جاری بهره‌برداران خسارت‌دیده و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و بلندمدت مورد درخواست بوده و این اقدامات در کاهش آلام بهره‌برداران بخش کشاورزی بسیار مؤثر و تأثیرگذار خواهد بود.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی طبس ادامه داد: گزارش جامع اثرات تجمعی خسارت خشکسالی درسال زراعی 96-95 شامل وضعیت موجود و شاخص‌های خشکسالی شهرستان، برآورد خسارت وارده در حوزه‌های مختلف کشاورزی و همچنین راهکارها و پروژه‌های پیشنهادی کاهش و جبران اثرات خشکسالی توسط این معاونت تهیه و پس از تأیید کارگروه مدیریت بحران خشکسالی شهرستان، به مقامات مرتبط ارائه شده است.

بخشایی با اشاره به پایین آمدن سطح آب سفره‌های زیرزمینی که موجب کم شدن دبی منابع آبی شده است برای به حداقل رساندن تبعات منفی خسارت خشکسالی؛ برنامه‌های جامع و کاربردی جهاد کشاورزی را استفاده حداکثری و بهینه از منابع آب موجود، تغییر الگوی کشت و استفاده از ارقام و محصولات کم‌آب‌خواه و مقاوم به خشکی و شوری، گسترش طرح‌های آبیاری نوین و بالا بردن راندمان آب در مزرعه، اصلاح سیستم انتقال آب، تسطیح و یکپارچه‌سازی اراضی، احداث استخرهای ذخیره آب، مرمت و لای‌روبی قنوات، و افزایش ضریب و درجه مکانیزاسیون اعلام کرد.

وی گفت: برای کمک به تولیدکنندگان بخش کشاورزی و برای مقابله با تبعات خشکسالی در سال زراعی96-95، 773 تن جوی مدت‌دار بین دامداران توزیع، 9 باب آبشخور دام مرتعی احداث، 4400 متر شبکه انتقال آب با لوله برای دامداری‌های مرتعی انجام، 1815 کیلوگرم شکر و غذای زنبور برای تقویت کندوها در زنبورستان‌ها توزیع و بیش از 48 کیلومتر لوله‌گذاری به‌منظور افزایش راندمان انتقال آب اجرا شد.

وی به اجرایی شدن سیستم‌های نوین آبیاری تحت‌فشار و کم‌فشار در 900 هکتار از اراضی زراعی و باغی شهرستان در راستای افزایش راندمان آبیاری اشاره کرد و ادامه داد: اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی در سطح 200 هکتار در راستای افزایش راندمان آبیاری، احیاء و مرمت 15 رشته از قنوات شهرستان به‌منظور کاهش هدر رفت آب موجود و احداث و تکمیل 21 باب استخر ذخیره آب کشاورزی از اعتبارات دولتی و تسهیلات ارزان قیمت به‌منظور بهره‌برداری مطلوب‌تر و بهینه از منابع آبی که در اثر خشکسالی با کاهش آبدهی مواجه شده‌اند از دیگر اقدامات است.

مدیر جهاد کشاورزی طبس به گفت: طبس با وسعت بیش از 55 هزار کیلومتر مربع وسیع‌ترین شهرستان کشور و در منطقه‌ای کم‌باران واقع شده و وضعیت جوی آن به گونه‌ای است که میزان بارندگی و پراکنش آن یکنواخت نبوده و متفاوت است.

داود بخشایی افزود: کاهش میزان بارش باران و شرایط جوی نامساعد و استمرار خشکسالی شرایط اکوسیستم گیاهی و جانوری را بر هم زده است و تغییر اکوسیستم فرصت مناسبی برای فعالیت آفات و بیماری‌های گیاهی و دامی بوده و باعث بوته‌میری و ضعف مراتع، سقط جنین و مرده‌زایی گله‌های مرتعی به علت ضعف بنیه دام‌ها و به تبع آن کاهش جمعیت دام، کاهش دبی منابع آبی، سطح زیرکشت محصولات زراعی و کم شدن عملکرد محصولات زراعی، باغی و دامی شده است.

وی با اشاره به کاهش علوفه تولیدی مراتع، جنگل‌ها و بیابان‌های شهرستان از 154 میلیون تن در سال زراعی 85-84 به 77 میلیون تن در سال زراعی جاری ادامه داد: در این زمینه با کاهش 50 درصدی مواجه هستیم.

به گفته وی تداوم خشکسالی‌ها سبب شده تا شاهد افزایش ناباروری و سقط جنین دام‌ها و مرده‌زایی دام سبک و شتر، ناشی از فقر مراتع در طبس باشیم طوری که این افزایش‌ها از 5 درصد در سال 84 به 35 درصد در سال گذشته رسیده است.

به علاوه در این سال‌ها تعداد دام سبک و شتر این شهرستان در سال 84 به ترتیب 318 هزار رأس و 13 هزار و 200 نفر بود که در سال جاری 44 و 42 درصد کاهش نشان می‌دهد.

همچنین آب‌دهی منابع آبی شهرستان از 5 هزار و 200 لیتر در ثانیه قبل از خشکسالی به 2 هزار و 500 لیتر در ثانیه در سال جاری کاهش یافته که 52 درصد کاهش منابع آبی را در اثر خشکسالی‌ها در طبس شاهد بوده‌ایم.

دیگر این که تا کنون 42 رشته قنات در اثر خشکسالی و افت سفره‌های آب زیرزمینی، خشک و فاقد آبدهی شده و بقیه منابع آبی با کاهش شدید آبدهی مواجه شده است. نکته مهم این که در سال زراعی 85-84 سطح زیرکشت محصولات زراعی شهرستان 8 هزار و 900 هکتار بوده که در سال جاری به 5 هزار و 400 هکتار رسیده و نشان از کاهش 39 درصدی دراین سال‌ها دارد.

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب