کد خبر: 22686
زمان انتشار: چهارشنبه 25 مرداد 1396 ساعت 17:35
ستاد بازسازی عتبات عالیات، طلاکاری گنبد
گلشن: ستاد بازسازی عتبات عالیات به‌عنوان واسطه‌ای بین نذورات مردمی با اعتاب مقدسه در کشور عراق، میدانی وسیع برای ادای نذورات است؛ کمک‌های خیران طبسی به این ستاد تابلوی زیبایی از سرافرازی کویرنشینان دریا دل را به تصویر کشیده است؛ اما رئیس این ستاد در شهرستان طبس، پرده از یک راز برمی‌دارد و خود و همکارانش را جزو 4 درصدی‌های جامعه و نجومی‌بگیران معرفی می‌کند!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، ستاد بازسازی عتبات عالیات واسطه‌ای بین مردم و نذورات‌شان با اعتاب مقدسه در کشور عراق است‌؛ ستادی که در آن می‌توان عشق و امید را زنده کرد.

حتماً ضرب‌المثل «تو نیکی می‌کن و در دجله انداز، که ایزد در بیابانت دهد باز» را شنیده‌اید؛ نمونه‌ای از دجله‌ی این زمان، ستاد بازسازی عتبات عالیات است؛ محلی که میدانی وسیع برای ادای نذورات ماست و در آن می‌توان در رود روان نیکی‌ها قرار گرفت؛ شاید همین نذورات، دست‌گیرمان شود در روز تنهایی و سختی.

طبسی‌ها که در صف تمام خوبی‌ها همواره پیش‌قراول‌اند، این بار نیز در ستاد بازسازی عتبات عالیات طلایه‌داران عشق و خوبی هستند؛ تا آن‌جا که هم‌اکنون بیش از 5 هزار بانوی طبسی در 70 کارگاه قالی‌بافی، در حال بافت 582 مترمربع فرش برای هدیه به اعتاب مقدسه در کشور عراق هستند؛ این بانوان طی یک سال گذشته، این نوع از تقدیم عشق خود را با دستان هنرمندشان در قالب گره به گره و رج به رج 1682 مترمربع فرش دیگر، ماندگار کردند.

این پیروان حضرت فاطمه زهرا(س) که از گل‌های قالی، عطر حرم امامان معصوم را استشمام می‌کنند، با ارادت قلبی‌شان، وضو هنگام بافت قالی، بوی عود و سپند، و نوای صلوات بر محمد و آلش، صحنه‌هایی زیبا می‌آفرینند که عطر خوش حضور در گوشه‌ای از بهشت را به جان‌ها هدیه می‌کند.

اعتقاد قلبی این بانوان طبسی، زمینه‌ی برآورده شدن بسیاری از حوائج دنیوی و اخروی‌شان نیز شده است؛ چه زنانی که سال‌ها با درد دوری از لذت مادری زندگی کردند و هنگامی که دستان‌شان با رشته نخ‌های قالیِ مزین به نام ائمه آشنا شد، تبرکی دریافت کردند که شاید در ذهن خیلی‌ها نگنجد.

نمونه‌اش خانمی از این دیار است که سال‌ها چشم‌انتظار داشتن فرزندی بود و پس از امید بستن به همین گره‌های متبرک قالی، حاجتش برآورده شد و اکنون شیر پسری را در آغوش دارد که با اقتدا به علم‌دار کربلا، نامش را ابوالفضل نهاده است.

بانوی دیگری که سنگینی و سختی حرکت با ویلچر، او را از آمدن و نشستن در پای دار قالی باز نداشته و رنگ و لعاب زندگی خود را در گره زدن بر کوک‌های این قالی می‌داند و توان انجام این کار را هم از خود ائمه طلب می‌کند معتقد است که ائمه اطهار هیچ‌گاه درخواستش را بی‌جواب نگذاشته‌اند و حالا سال‌هاست که با همین وضعیت جسمانی‌اش، عضوی ثابت در پای دارهای قالی است.

کارگاه‌های قالی‌بافی برای عتبات عالیات در شهرستان طبس که تماماً توسط خیران راه‌اندازی و تجهیز شده، در تمام اجزایش، نظر و عنایت خاص اولیای الهی موج می‌زند و مکانی برای ابراز عشق خواهران مؤمن است.

این خوبی‌ها فقط به قالی‌بافی ختم نمی‌شود؛ گزارش ارائه شده از سوی رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان طبس، هر شنونده و خواننده‌ای را به حیرت می‌آورد.

طبسی‌ها فقط طی سال گذشته مبلغ 542 میلیون تومان در راه عشق و اعتقاد به معصومین در ستاد بازسازی عتبات عالیات، سرمایه‌گذاری کرده‌اند، که 496 میلیون آن به‌طور نقدی و بقیه از طریق اهدای 408 گرم طلا بوده است؛ این طلاها پس از ذوب، برای طلاکاری گنبد حرم مطهر حضرت امام حسین(ع) استفاده می‌شود؛ طی 4 ماه ابتدایی امسال نیز بیش از 200 میلیون تومان کمک خیران طبسی توسط این ستاد جمع‌آوری شده است.

کمک یک میلیارد و 300 میلیون تومانی طبسی‌ها برای خرید 764 خشت طلا به‌منظور طلاکاری ایوان باب‌القبله‌ی حرم امامین عسکریین در سامرا، تنها ذره‌ای از دریای محبت و دلدادگی مردم طبس نسبت به ائمه است.

کمک و مشارکت برای محوطه‌سازی و بازسازی گنبد و طلاکاری گلدسته‌های حرم امامین جوادین، احداث صحن حضرت فاطمه زهرا(س) در حرم امام علی(ع)، توسعه‌ی حرم امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع)، بازسازی مسجد صفویه در کاظمین، و... نیز همه باقیات‌الصالحاتی است که دستان توانمند طبسی‌ها و چشم و دل ایمانی‌شان، آن را ذخیره‌ی فردای دلواپسی‌ها و گرمی روزهای سرد قیامت کرده است.

سرانه کمک هر طبسی در سال 1395 برای بازسازی عتبات عالیات مبلغ 7200 تومان بوده است که این مبلغ حدود 3 برابر میانگین سرانه کشور است و مصداقی برای پیش‌قراول بودن طبسی‌ها در صف خوبی‌ها.

ستاد بازسازی عتبات عالیات برای کسانی که بضاعت مالی ندارند، مسیری دیگر گشوده است؛ این ستاد همه‌ساله از بین متقاضیانی که شرایط جسمانی مناسب دارند، افرادی را با تخصص‌های کاری مختلف برای فعالیت در پروژه‌های عمرانی اعتاب مقدسه به کشور عراق می‌فرستد؛ چه چیزی شیرین‌تر از این‌که مدتی را به‌دور از دغدغه‌های زندگی، در گوشه‌ی دنج حرم پاک امامان معصوم مأوا بگیری و بدون هیچ چشم‌داشتی، هنرت را به‌کار بندی.

این شیرینی را سال‌هاست که مجتبی محمدی - رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان طبس - و همکارانش می‌چشند؛ محمدی که لبخندی بر لب دارد، در پاسخ به سؤال خبرنگار گلشن که از حقوق کارکنان این ستاد پرسید، می‌گوید: ما جزو 4 درصدی‌های جامعه هستیم که حقوق‌های نجومی می‌گیریم! البته از نوع معنوی؛ ما معتقدیم پاداش کارمان و حقوق نجومی‌مان را ان‌شاالله به وقتش از دستان امامان معصوم دریافت می‌کنیم؛ او همچنین از قرارداد کاری خود و همکارانش با اولیای الهی می‌گوید؛ از لبیکی که روز شروع کار گفته‌اند؛ او تصریح می‌کند: حتی ریالی بابت حق‌الزحمه به هیچ یک از کارکنان این ستاد پرداخت نشده و هزینه‌های ستاد نیز توسط خود همکاران تأمین می‌شود.

به اربعین نزدیک می‌شویم؛ اربعین کانون تجمع لطف و ارادت طبسی‌ها به ائمه است که در قالب پایگاهی به نام موکب تجلی می‌یابد؛ اما موکب طبسی‌ها با عنوان «حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع)»، بر خلاف تمام موکب‌ها که در مسیر نجف تا کربلا قرار دارد، در سرزمینی آرام و غریب مستقر می‌شود؛ امسال نیز شارع صاحب‌الزمان کاظمین محل برپایی موکب اربعین طبسی‌ها و میعادگاه عاشقان حسینی است که در این مسیر قدم برمی‌دارند؛ این موکب در اربعین پارسال با کمک 150 میلیون تومانی خیران توانست 110 هزار وعده غذایی، 150 هزار لیوان چای و ۱۰۰ هزار میان‌وعده غذایی را بین زائران توزیع کرده و 4 هزار نفر را اسکان دهد؛ خدمات این موکب همراه با نیت پاک دست‌اندرکارانش موجب شد تا موکب طبس در زمره‌ی بهترین موکب‌های عراق قرار گیرد.

این موکب امسال نیز با همت طبسی‌ها بهتر از سال‌های گذشته برپا می‌شود و باز هم کمک‌های نقدی و غیرنقدی خیران، تابلوی زیبایی از سرافرازی کویرنشینان دریا دل را به تصویر می‌کشد.

این‌ها تنها بیان بهره‌ای کوچک از خوان بزرگ امامان معصوم است که برای هر انسانی گسترده شده تا هر فرد بسته به توان و هوشیاری خود بتواند ذره‌ای از این دریا را برای آخرت خود بیاندوزد؛ قدر این سفره را کسانی می‌دانند که پای در این مسیر دارند و عواید معنوی آن نصیب و روزی‌شان شده است.

در این برهه از زمان که توجه مردم بیشتر به سمت نذورات گذرا و یک‌بارمصرف رفته است، لزوم سوق دادن این ذائقه به سوی بازسازی عتبات عالیات که ماندگار و باقیات‌الصالحات است، احساس می‌شود.

لازم است یادآوری شود که یک ریال از وجه نذورات مردمی، به‌صورت نقدی تحویل طرف عراقی نمی‌شود، بلکه ابتدا با وسواس کامل در ایران تبدیل به اجناس مورد نیاز مانند سنگ ساختمانی شده و در عراق نیز توسط خود ایرانی‌ها در اعتاب مقدسه نصب می‌شود.

ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان طبس واقع در طبس، کوچه جنب پاساژ رضوی (منتظری 3، شهید بیضایی) و تلفن‌های 32834434 و 32829730 (پیش‌شماره 056) آماده‌ی دریافت نذورات و پاسخ‌گویی به ابهامات احتمالی است.

پله‌های منتهی به ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان طبس را به منزله‌ی ترفیع معنوی‌مان در نظر بگیریم؛ دست به زانو بزنیم و با حرکتی کربلایی، این ستاد را تنها نگذاریم.

نویسنده: فاطمه سادات حجتیان

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

نظر سایر مخاطبان درباره‌ی این مطلب

شرح نظر: 
گرامی باد یاد وخاطره رئیس سابق ستاد مرحوم حاج علی محمدی. امیدوارم فرزند گرامیشان بتوانند ادامه دهنده راه پدرشان باشند. انشاءا...
گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن