کد خبر: 22693
زمان انتشار: شنبه 15 مهر 1396 ساعت 10:14
کارخانه کک سازی طبس
گلشن: فاز نخست کارخانه‌ی کک‌سازی طبس با ظرفیت تولید سالانه 450 هزار تن، مرحله‌ی پیش‌گرم کوره‌های خود را آغاز کرد و طی حدود 3 ماه آینده وارد فاز تولید می‌شود؛ برای رساندن این کارخانه تا این مرحله، 134 میلیارد تومان به‌علاوه‌ی 38 میلیون یورو سرمایه‌گذاری شده است؛ هم‌اکنون 250 نفر به‌طور مستقیم در این کارخانه مشغول به‌کار هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، فاز نخست کارخانه‌ی کک‌سازی طبس با ظرفیت تولید سالانه 450 هزار تن، مرحله‌ی پیش‌گرم کوره‌های خود را آغاز کرد و طی حدود 3 ماه آینده وارد فاز تولید می‌شود.

برای رساندن این کارخانه تا این مرحله، 134 میلیارد تومان به‌علاوه‌ی 38 میلیون یورو سرمایه‌گذاری شده است.

غلام‌عباس سیف‌الدینی، مدیرعامل شرکت کک طبس در این باره گفت: شرکت کک طبس از سال 1383 تأسیس و عملیات اجرایی احداث کارخانه کک‌سازی طبس از سال 1389 آغاز شده است که اکنون نیز کارخانه وارد آزمایش عملیات پیش‌گرم کوره‌ها شد.

وی افزود: راه‌اندازی فاز نخست این کارخانه طی سه مرحله اجرا می‌شود که در پایان مرحله‌ی سوم ظرفیت تولید کارخانه به ۴۵۰ هزار تن کک در سال می‌رسد؛ تولید این کارخانه در نهایت به یک میلیون و دویست هزار تن کک در سال و 36 مگاوات برق خواهد رسید.

عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت توسعه‌ی معادن و فلزات ایران به‌عنوان مالک 51 درصد از سهام شرکت کک طبس هم بیان کرد: کارخانه‌ی کک‌سازی طبس تا این مرحله برای 250 نفر به‌طور مستقیم شغل ایجاد کرده است.

داوود شهرکی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان جنوبی نیز یادآور شد: سرمایه‌گذاری هیچ‌گاه بی‌چالش و بی‌مشکل نیست؛ کارخانه‌ی کک‌سازی طبس نیز جزو پروژه‌های بسیار مهمی بود که چالش‌های متعددی پیش رو داشت اما در نهایت اکنون وارد مرحله‌ی پیش‌گرم کوره‌ها شد و به‌زودی طی چند ماه آینده افتتاح می‌شود.

مرتضی علی‌اکبری معاون مالی و اقتصادی شرکت توسعه‌ی معادن و فلزات ایران هم در این باره خاطرنشان کرد: قرارداد مربوط به نیروگاه برق این کارخانه نیز منعقد شده که احداث آن طی 3 سال به اتمام می‌رسد؛ باتوجه به تکنولوژی مورد استفاده در این نیروگاه، هزینه‌ی سوخت برای تولید برق وجود ندارد.

علاوه بر شرکت سرمایه‌گذاری توسعه‌ی معادن و فلزات ایران؛ شرکت سرمایه‌گذاری صنایع و معادن فلات ایرانیان و شرکت ره‌اختر نور نیز جزو سهام‌داران شرکت کک طبس هستند.

کک ماده‌ی اولیه برای تولید فولاد به‌شمار می‌رود و در کوره‌ی بلند، انرژی لازم به‌منظور ذوب سنگ‌آهن را تأمین می‌کند.

انتهای خبر/

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن