کد خبر: 22695
زمان انتشار: يكشنبه 16 مهر 1396 ساعت 16:58
سرقت، سارق، دزدی، دزد
گلشن: وقوع سرقت در طبس افزایش فزاینده‌ای یافته است؛ فرمانده انتظامی طبس از این بابت ابراز نگرانی کرد و یک عامل آن را سهل‌انگاری شهروندان دانست؛ بیشتر سرقت‌ها در طبس، ارزش ریالی کمی دارد و در زمان کوتاهی کشف می‌شود؛ بسیاری از این سرقت‌ها با رعایت اصول اولیه‌ی ایمنی قابل پیشگیری است که فرمانده انتظامی طبس به ارائه‌ی توصیه‌هایی در این زمینه پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، سرهنگ محسن جلالیان فرمانده انتظامی شهرستان طبس در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه، از افزایش فزاینده‌ی وقوع سرقت در شهرستان طبس ابراز نگرانی کرد و با بیان اینکه آمار مربوط به سرقت، محرمانه و غیرقابل انتشار است، اظهار داشت: بیشتر سرقت‌های به‌وقوع پیوسته در شهرستان طبس، ارزش ریالی بسیار پایینی دارد که این سرقت‌ها بیشتر شامل محصولات کشاورزی از محل باغ‌ها و مزارع، مصالح ساختمانی از محل ساختمان‌های نیمه‌ساز، موتورسیکلت، لوازم داخل خودرو، احشام و طیور، و سرقت‌های خرد از معابر و مقابل واحدهای صنفی است.

وی افزود: گرچه اکثر سرقت‌ها بسیار ساده و جزئی است و در زمان کوتاهی منجر به کشف می‌شود، اما همین هم، ایجاد احساس ناامنی را در پی دارد که با رعایت اصول اولیه‌ی ایمنی که متأسفانه معمولاً توسط شهروندان جدی گرفته نمی‌شود، به‌راحتی قابل پیشگیری است.

فرمانده انتظامی طبس با اشاره به اینکه برخی از سارقان به‌صورت سیار و غیربومی هستند، یادآور شد: طبس در چهارراه مواصلاتی  پنج استان مهم و پرجمعیت کشور قرار دارد و حدود شش میلیون نفر مسافر در طول سال از این شهرستان عبور می‌کنند که همین حجم زیاد مسافر، زمینه را برای ارتکاب برخی جرایم فراهم می‌کند.

وی به ارائه‌ی توصیه‌هایی به‌منظور پیشگیری از وقوع سرقت پرداخت و خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه بسیاری از ساختمان‌های در حال ساخت در طبس دارای دیوارکشی و درب است، اما متأسفانه مشاهده می‌شود که مصالح ساختمانی مانند آهن‌آلات، لوله، سنگ، سرامیک و... در مقابل این ساختمان‌ها و در داخل پیاده‌رو رها شده است که در این قبیل موارد باید حتماً مصالح به داخل ساختمان منتقل شود.

جلالیان ادامه داد: بسیاری از موتورسیکلت‌هایی که به سرقت می‌رود، معمولاً یا هنگام سرقت سوئیچ بر روی موتورسیکلت بوده و یا موتورسیکلت توسط صاحبش به‌صورت یکسره شده و بدون سوئیچ روشن می‌شود که این به معنی تعارف موتورسیکلت به سارق است!؛ البته بیش از 80 درصد سرقت‌های موتورسیکلت در کمتر از 48 ساعت منتهی به کشف می‌شود.

وی اضافه کرد: در مورد خودروها هم به همین صورت است؛ بعضاً مشاهده می‌شود که صاحب خودرو، سوئیچ را روی خودرو فراموش کرده و یا درب خودرو را در حالی که در خیابان پارک است قفل نکرده، یا شیشه‌های خودرو پایین است؛ و این در حالی است که حتی لوازم قیمتی، کیف، مدارک، کارت‌های بانکی، دسته چک و... در داخل خودرو است و این اوج بی‌توجهی برخی از شهروندان را می‌رساند.

فرمانده انتظامی طبس گفت: همچنین مشاهده می‌شود که برخی از کسبه، هنگام ظهر که مغازه‌ی خود را تعطیل می‌کنند، بسیاری از اجناس را در مقابل مغازه و داخل پیاده‌رو رها می‌کنند؛ یا مقابل برخی از جوشکاری‌ها، مقدار زیادی آهن‌آلات و درب و پنجره نگهداری می‌شود؛ یا مقابل بعضی مغازه‌هایی که کار تعمیرات لوازم خانگی انجام می‌دهند، لوازم مردم که امانی است، رها شده است.

وی تصریح کرد: در صورتی که شهروندان اصول اولیه‌ی ایمنی را رعایت کنند، از وقوع بسیاری از سرقت‌ها جلوگیری می‌شود.

جلالیان ضمن تأکید بر لزوم رعایت اصول ایمنی توسط عموم مردم، از شهروندان خواست تا هر گونه موارد مشکوک را از طریق تماس تلفنی با شماره‌ی فوریت‌های پلیسی 110 و یا ارسال پیام‌کوتاه به شماره‌ی سه‌رقمی 110 به پلیس اطلاع دهند.

انتهای خبر/

آفتابه دزد: دله دزد، دزدی که کالاهای کم‌ارزش می‌دزدد

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن