کد خبر: 22700
زمان انتشار: پنجشنبه 25 آبان 1396 ساعت 07:48
آب نهرین طبس، جوی آب طبس
گلشن: آب مورد نیاز کشاورزی در شهر طبس از محل آب نهرین تأمین می‌شود؛ آبی که همواره بر سر مدیریت توزیع آن حرف و حدیث بوده است؛ رئیس اداره‌ی اوقاف طبس به ارائه‌ی جزئیاتی در این باره پرداخت و ضمن انتقاد از نحوه‌ی مدیریت مؤسسه شورای نهرین طبس، از ورود جدی این اداره به مبحث توزیع آب نهرین که یک‌سوم آن وقف است، خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، حجت‌الاسلام دادخدا خدائی رئیس اداره‌ی اوقاف و امور خیریه شهرستان طبس طی نشست خبری به‌مناسبت آغاز دهه‌ی وقف، به ارائه‌ی توضیحاتی درباره‌ی جزئیات توزیع آب نهرین طبس پرداخت و اظهار داشت: آب اصلی نهرین طبس که برای کشاورزی این شهر مورد استفاده قرار می‌گیرد به 19292 فنجان تقسیم شده که از این تعداد، 6856 فنجان وقف است.

وی ادامه داد: براساس وقف‌نامه، مدار نهرین طبس بر 26 شبانه‌روز است که هر شبانه‌روز مشتمل بر 364 فنجان و هر فنجان 4 دقیقه می‌باشد.

رئیس اداره‌ی اوقاف و امور خیریه شهرستان طبس بیان کرد: مؤسسه‌ی شورای نهرین طبس در اقدامی قابل تأمل، 2548 فنجان دیگر به 19292 فنجان اضافه کرده و مجموع فنجان‌ها را به حدود 22 هزار رسانده و در واقع با این کار بر مدار آب افزوده است.

وی گفت: مؤسسه‌ی شورای نهرین طبس مدعی است که این 2548 فنجان بابت تأمین هزینه‌های تعمیر جوی و قنات، افزوده شده و اصطلاحاً به «فرخیز» اختصاص یافته است.

خدائی تصریح کرد: اداره‌ی اوقاف و امور خیریه شهرستان طبس به‌طور جد در حال ورود به مبحث توزیع آب نهرین طبس و نظارت دقیق بر فعالیت مؤسسه‌ی شورای نهرین طبس و مداخل و مخارج مربوطه است که مقدمات و تحقیقات اولیه نیز آغاز شده است.

وی یادآور شد: قیمت پایه‌ی آب نهرین طبس که پس از انقلاب متناسب با نرخ تورم افزایش نیافته و منطقی و کارشناسی نبود، هم‌اکنون در حال نزدیک شدن به قیمت واقعی و به‌روز شدن است که این موضوع موجب قدردانی و همچنین گلایه‌ی برخی شده است.

رئیس اداره‌ی اوقاف و امور خیریه شهرستان طبس با بیان اینکه موقوفات امانت است و باید در مقام دفاع از حق موقوفات تلاش کنیم، تصریح کرد: افرادی که نسبت به به‌روز شدن قیمت پایه‌ی آب نهرین طبس گلایه داشتند، بیشتر افرادی بودند که منافع و مطامع‌شان حاصل از دلالی آب، به خطر افتاده بود.

وی در ادامه یادآور شد: موقوفه میارزه طبس که توسط «حاج میرزا محمد» در 265 سال پیش وقف شده با نیات متعدد و مهم، دارای رقباتی است که متأسفانه اکنون بسیاری از رقبات آن ناپدید شده است.

خدائی با تصریح بر اینکه باید همه در حفظ و حراست از موقوفات حساس باشیم، اضافه کرد: یک رقبه‌ی این موقوفه که تمامی اسناد و سوابق ثبتی آن نیز در اداره‌ی اوقاف موجود است، 1116 فنجان آب از نهرین طبس است که متأسفانه سال‌هاست مفقود شده و به تصرف افراد درآمده است که اداره اوقاف به‌زودی کارهای احقاق حق این رقبه را آغاز می‌کند.

انتهای خبر/

نظر شما درباره‌ی این مطلب