کد خبر: 22701
زمان انتشار: دوشنبه 29 آبان 1396 ساعت 08:42
سونوگرافی، رادیولوژی، پزشک، درمان
گلشن: مدت‌هاست کمبود متخصص «سونوگرافی» به یکی از مهمترین مشکلات وسیع‌ترین شهرستان کشور تبدیل شده است؛ طبس فقط دارای یک متخصص رادیولوژیِ نصفه‌ونیمه است؛ سرپرست شبکه بهداشت طبس در حضور رسانه‌ها از طبسی‌ها بابت مشکلات سونوگرافی عذرخواهی کرد؛ در این گزارش چند راهکار ارائه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، طبس وسیع‌ترین شهرستان کشور با 72 هزار نفر جمعیت، از برخی مشکلات درمانی رنج می‌برد، اما در این گزارش قصد داریم تا به معضل کمبود متخصص رادیولوژی و مشکلات مردم در زمینه‌ی انجام سونوگرافی بپردازیم.

هم‌اکنون سونوگرافی در شهرستان طبس، منحصراً فقط در بیمارستان شهر طبس و توسط یک نفر پزشک متخصص رادیولوژی و بعضاً با کمک یک رزیدنت رشته رادیولوژی انجام می‌شود؛ تنها متخصص رادیولوژی طبس هم مدتی است که به دلیل مسائل شخصی، کمتر امکان فعالیت دارد.

پزشکان متخصص که در طبس حضور دارند بیشتر به‌صورت طرح اجباری و تعهد خدمت از سوی وزارت بهداشت به خدمت در این شهرستان مأمور می‌شوند که متخصص رادیولوژی فعلی طبس که در بیمارستان این شهر مشغول به فعالیت است نیز جزو همین دسته می‌باشد.

حدود سه سال پیش بود که آغاز به‌کار نخستین پزشک متخصص رادیولوژی خانم در طبس که جزو خواسته‌های دیرین طبسی‌ها بود، موجب خوشحالی مردم این شهرستان شد، اما متأسفانه این خوشحالی دوام نیافت.

براساس آماری که از سوی اداره ثبت احوال شهرستان طبس ارائه شده، به‌طور میانگین روزانه 4.5 نوزاد در این شهرستان متولد می‌شوند؛ بر این اساس با یک حساب سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که در هر لحظه بیش از 1200 خانم باردار در این شهرستان زندگی می‌کنند؛ خانم‌هایی که در طول دوران بارداری‌شان، اگر همه چیز طبق روال پیش برود، حداقل 3 نوبت نیاز به انجام سونوگرافی دارند؛ یعنی به‌طور متوسط روزانه 13 سونوگرافی فقط برای خانم‌های باردار.

عمق فاجعه آن‌جاست که جمع کثیری از بیماران به‌ویژه بانوان و مادران باردار مدت‌هاست که برای انجام سونوگرافی، علی‌رغم خطرات جاده، ناچار به عزیمت به شهرهای همجوار و حتی شهرهای کوچک‌تر و کم‌برخوردارتر از طبس می‌شوند.

اینکه شهرهای کوچک‌تر و کم‌برخوردارتر مجاور دارای متخصص رادیولوژی و تجهیزات سونوگرافی مطلوب بوده و حتی جمع کثیر مراجعان طبسی را نیز پاسخ‌گو هستند، می‌تواند دلیلی بر سوءمدیریت مسؤولان طبس باشد.

شهروندان طبس طی سال‌های اخیر برای حل مشکل سونوگرافی بارها برای مسئولان استانی و کشوری نامه و طومار فرستاده‌اند که البته بی‌تأثیر بوده است.

با بررسی حدود 100 گروه و کانال مطرح شهرستان طبس در شبکه تلگرام، مشخص شد که فقط از ابتدای امسال بیش از 3400 مرتبه واژه‌ی «سونوگرافی» تکرار شده که عموماً درباره‌ی مشکلات سونوگرافی در طبس و بعضاً مربوط به اطلاع‌رسانی‌ها و یا اظهارات مسئولان در این باره است؛ این در حالی است که مثلاً واژه‌ی «آب» کمتر از 500 مرتبه در این گروه‌ها و کانال‌ها تکرار شده است.

مسئولان مرتبط در مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای‌شان همواره از پیگیری برای رفع این معضل گفته و وعده‌های واهی نیز زیاد داده‌اند و حتی گاهی برخی از مسئولان به‌دنبال قانع کردن مردم و سرپوش گذاشتن روی این مشکل بوده‌اند.

موضوع به حدی حاد و جدی شده که وحیدرضا گازرانی سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان طبس نشست خبری تشکیل داد و در همان ابتدای جلسه در حضور تمام رسانه‌ها از مردم طبس بابت مشکلات سونوگرافی عذرخواهی کرد و گفت که شرمنده مردم خوب طبس هستم؛ وی تصریح کرد: همه به جد پیگیریم و من هم یکشنبه (12 آذر) عازم تهران هستم و مأموریت من فقط حضور در وزارت بهداشت و پیگیری برای جذب رادیولوژیست است و در این زمینه از پا نمی‌نشینم.

گازرانی افزود: تا زمان حضور متخصص رادیولوژی دوم، فعلاً برای پوشش حجم زیاد مراجعان به سونوگرافی، از 17 پزشک رزیدنت سال چهارم رشته رادیولوژی از مرکز استان استفاده می‌کنیم که هر یک به‌طور نوبتی برای یک تا سه روز در بیمارستان طبس حضور می‌یابند.

برخی مسؤولان معتقدند که چون با اجرای طرح تحول سلامت، میزان پرداختی مردم بابت سونوگرافی در بخش دولتی کاهش پیدا کرده، در نتیجه تعداد مراجعان به سونوگرافی به‌شدت افزایش یافته و در واقع مشکل عدم امکان انجام سونوگرافی به‌علت مسائل مالی اکنون به مشکل عدم امکان انجام سریع سونوگرافی به‌علت افزایش مراجعات و شلوغی تبدیل شده است.

یکی از مهمترین مشکلات در این زمینه، نابسامانی نوبت‌دهی است؛ گرچه بیمارستان طبس راه‌های متعدد تلفنی، وب‌سایت، اپلیکیشن تلفن همراه و همچنین حضوری را برای دریافت نوبت سونوگرافی در اختیار شهروندان گذاشته اما طبیعی است که به دلیل کمبود پزشک و نوبت، در عمل این روش‌ها کارایی لازم را ندارد.

یکی از شهروندان در این باره به خبرنگار گلشن گفت: برای دریافت یک نوبت تلفنی سونوگرافی در طبس، چهار نفر به‌طور همزمان رأس ساعت مقرر شروع به تماس گرفتن با شماره تلفن نوبت‌دهی سونوگرافی کردیم، اما این تلفن مشغول بود و موفق به اخذ نوبت نشدیم؛ از طریق اینترنتی و حضوری نیز اکنون پس از گذشت بیش از 15 روز نتوانسته‌ام نوبت سونوگرافی بگیرم؛ البته این مشکل در مورد برخی از پزشکان سایر تخصص‌ها در بیمارستان نیز وجود دارد.

از طرف دیگر برخی از شهروندانی که موفق به اخذ نوبت و انجام سونوگرافی شده‌اند، از پاسخ‌های مبهم و یا حتی شاید اشتباه سونوگرافی گلایه دارند؛ یکی از شهروندان در این باره به خبرنگار گلشن گفت: پس از دریافت پاسخ سونوگرافی از بیمارستان طبس، آن را به نزد پزشک معالج خود بردم که پزشک، پاسخ سونوگرافی را به‌علت سهل‌انگاری و عدم دقت متخصص رادیولوژی، مبهم و ناکافی دانست؛ به همین دلیل ناچار به انجام سونوگرافی مجدد در یکی از شهرهای کوچک همجوار شدم که در آنجا جمع بسیار زیادی از همشهریانم را در صف انتظار سونوگرافی دیدم.

علاوه بر کیفیت انجام سونوگرافی، بسیاری از شهروندان از رفتار و نحوه برخورد پزشک متخصص رادیولوژی در طبس نیز گلایه‌مندند.

امیرمسعود ملکی‌زاده رئیس بیمارستان طبس می‌گوید: 1400 مراجعه‌کننده به سونوگرافی بیمارستان طبس در سال 1392 به حدود 22 هزار مراجعه‌کننده در سال 1395 رسیده‌اند و این در حالی است که در حال حاضر فقط یک متخصص رادیولوژی در شهرستان طبس مشغول فعالیت است.

از طرف دیگر در بسیاری از اوقات، انجام سونوگرافی دوره‌ای مربوط به مادران باردار همچون آنومالی و اِن‌تی در بیمارستان طبس انجام نمی‌شود؛ مهم‌تر اینکه چنانچه به هر علتی، پزشک متخصص رادیولوژی فعلی دچار مشکل شده و مثلاً نیاز به مرخصی پیدا کند، معمولاً پزشک جایگزینی وجود ندارد و حتی چنانچه رزیدنت سونوگرافی هم حضور داشته باشد اما سونوگرافی بیمارستان طبس در بسیاری از موضوعات تعطیل می‌شود که این موضوع در بیمارستان طبس سابقه دارد.

البته برای بیمارانی که به‌صورت اورژانسی نیاز به سونوگرافی پیدا کرده و از طریق بخش اورژانس و زایشگاه بیمارستان معرفی می‌شوند امتیازاتی وجود دارد؛ گرچه برای بهره‌مندی از آن هم باید از هفت‌خان گذشت.

محمدرضا یحیی‌شیبانی مدیر داخلی بیمارستان طبس نیز از کمبود تجهیزات سونوگرافی در طبس خبر داده است؛ به‌طوری که اکنون فقط یک دستگاه سونوگرافی در این شهرستان وجود دارد؛ وی می‌گوید: به‌علت کثرت مراجعان به بخش سونوگرافی طبس، نیاز به حضور حداقل سه پزشک متخصص رادیولوژی در این شهرستان است.

یحیی‌شیبانی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون روزانه 60 مورد سونوگرافی در بیمارستان طبس انجام می‌شود و در واقع سونوگرافی‌های اورژانسی و بیماران بستری حتی یک روز هم دچار وقفه نشده و مشکل و دغدغه‌ی اصلی در این زمینه بیشتر انجام سونوگرافی‌های غربالگری همچون آنومالی، اِن‌تی و... است که باید حتماً توسط متخصص انجام شده و رزیدنت انجام نمی‌دهد.

مسلم است که وضعیت سونوگرافی در طبس چه از نظر نبود و کمبود نیروی متخصص و چه از لحاظ امکانات سخت‌افزاری در شأن مردم نیست.

برای رفع این معضل یا باید سهمیه بیشتری از متخصص رادیولوژیِ طرحی برای طبس گرفت که معمولاً تعدادشان محدود است؛ و یا متخصصان رادیولوژی را برای فعالیت به‌صورت خصوصی در طبس تشویق کرد که این هم تاکنون به نتیجه نرسیده است.

محمدرضا امیرحسنخانی، نماینده مردم طبس در مجلس که خود نیز پزشک است، در تبلیغات انتخاباتی‌اش رفع معظل سونوگرافی در طبس را وعده داده بود؛ اکنون نزدیک به 2 سال است که وی بر صندلی سبز مجلس تکیه زده و طی این مدت بیش از 30 مرتبه در سخنرانی‌های خود در جلسات، مصاحبه‌ها و پیام‌هایش که در فضای مجازی منتشر شده، از پیگیری برای رفع این مشکل خبر داده است.

به نظر می‌رسد اخذ مجوز افزایش سهمیه پزشک متخصص طرحی، برای وی که به ادعایش جزو رفقای وزیر بهداشت است، نباید آن‌قدرها هم کار مشکلی باشد؛ البته وی بارها در سخنانش از عدم همکاری و پیگیری مطلوب مسئولان طبس در این زمینه گلایه کرده است.

از طرف دیگر نماینده مردم طبس خود جزو خیّران است و این توانایی را دارد که با جذب مساعدت سایر خیّران، تجهیزات جدید سونوگرافی برای طبس تهیه کند تا به‌عنوان مشوق در اختیار متخصصان رادیولوژی بخش خصوصی قرار گیرد.

سیدمهدی طلائی‌مقدم، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان طبس نیز از بدو فعالیتش در این مسئولیت، با مشکل سونوگرافی طبس مواجه بوده و همواره گفته پیگیر حل این مشکل است؛ وی چند ماه پیش و پس از دیدارش با وزیر بهداشت، از آغاز فعالیت متخصص دوم رادیولوژی در طبس خبر داد؛ خبری که به نخستین خبر خوش طلایی‌مقدم در طبس معروف شد؛ خبری که در پی انتشارش موجی از خوشحالی و پیام‌های تقدیر از سوی مردم شکل گرفت؛ اما این متخصص پس از دو هفته از طبس رفت.

به‌نظر می‌رسد طلائی‌مقدم که در رسانه‌های هوادارش از وی و فعالیت‌هایش به‌عنوان مرد طلایی، آفریننده‌ی روزهای طلایی، نگاه طلایی، تدبیر طلایی، مرد روزهای سخت، شاگرد مکتب شکیبی و... یاد می‌شود، اکنون در حل این مشکل درمانده است.

شورای اسلامی شهر طبس در دوره‌های مختلف نیز بیکار نمانده؛ شورای پنجم طبس برای نخستین بار یک عضو خانم هم دارد؛ عضوی که بانوان طبس امیدوار بودند با ورودش به شورای شهر، مشکلات بانوان این شهر به‌ویژه مشکل سونوگرافی بیشتر دیده و پیگیری شود؛ عضوی که مسئولان شبکه بهداشت و درمان طبس اخیراً اظهاراتش را غیرکارشناسی دانستند.

امید است این قبیل اخبار و گزارش‌ها تلنگری برای مسئولان طبس باشد تا جدی‌تر از قبل و عملی، پیگیر حل این مشکل باشند.

به‌نظر می‌رسد بهترین راهکار پایدار برای حل این معضل، ایجاد مشوق‌های لازم در راستای جذب حداقل 2 پزشک متخصص رادیولوژی برای فعالیت در بخش خصوصی است؛ پزشکانی مجرب، با سابقه و البته خوش‌برخورد.

بی‌شک تأمین فضای فیزیکی و تجهیزات سخت‌افزاری لازم برای راه‌اندازی حداقل یک مرکز رادیولوژی و سونوگرافی و همچنین محل سکونت پزشک متخصص، با کمک دولت و خیّران، مؤثرترین مشوق است و موجب جذب پزشکان متخصص غیرطرحی به فعالیت در این شهرستان می‌شود؛ البته در کنار آن، تلاش برای افزایش سهمیه پزشکان متخصص طرحی نیز بی‌تأثیر نبوده و مورد انتظار است.

گزارش: مجید عصاری

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب