کد خبر: 22721
زمان انتشار: چهارشنبه 10 دى 1399 ساعت 09:53
باران، بارندگی، بارش
گلشن: رئیس اداره هواشناسی طبس گفت: روستای کلشانه طی سال زراعی جاری با ثبت 55.5 میلیمتر بارندگی، رکوردار بیشترین میزان بارندگی در شهرستان طبس و دومین نقطه پربارش در خراسان جنوبی است و این در حالی است که این روستا در مدت مشابه سال گذشته میزان بارندگی‌اش «صفر» ثبت شده است.

مهدی محمدشاهی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی گلشن اظهار داشت: نتایج بررسی آمارها حاکی از آن است که میزان بارندگی در شهرهای طبس و عشق‌آباد طی امسال افزایش یافته است، به طوری که از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون با ثبت ۱۰.۵ میلیمتر بارندگی در شهر طبس، شاهد افزایش ۳۲ درصدی بارندگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم؛ گرچه بارندگی این شهر نسبت به بلندمدت، ۴۰ درصد کاهش دارد.

وی با بیان اینکه میزان بارندگی در شهر عشق‌آباد طبس نیز از افزایش چشمگیر ۱۳۲ درصدی نسبت به سال گذشته برخوردار است، افزود: روند افزایشی میزان بارندگی نسبت به پارسال در بیشتر ایستگاه‌های باران‌سنجی شهرستان طبس وجود دارد، به جز شهر دیهوک و روستاهای خرو و چیروک که میزان بارندگی آن نسبت به سال گذشته به ترتیب ۳۰، ۲۶ و ۲۳ درصد کاهش یافته است.

رئیس اداره هواشناسی شهرستان طبس بیان کرد: روستای کلشانه طبس طی سال زراعی جاری با ثبت ۵۵.۵ میلیمتر بارندگی، رکوردار بیشترین میزان بارندگی در شهرستان طبس است و این در حالی است که این روستا در مدت مشابه سال گذشته میزان بارندگی‌اش صفر ثبت شده است؛ کلشانه در سطح استان نیز پس از نهبندان دارای بیشترین میزان بارندگی ثبت شده است.

محمدشاهی گفت: بیشترین میزان بارندگی طی سال زراعی جاری در بین ۱۶ نقطه ثبت بارش در سطح شهرستان طبس به ترتیب مربوط به کلشانه با ۵۵.۵ میلیمتر، عشق‌آباد ۴۱.۳ میلیمتر، پیرحاجات ۳۸.۵ میلیمتر، ده‌محمد ۲۷.۷ میلیمتر، معدن قلعه ۲۶.۳ میلیمتر و سرند دیهوک با ۲۶ میلیمتر ثبت شده است.

وی در مورد میزان بارش برف در این شهرستان نیز خاطرنشان کرد: فقط در شهر دیهوک طبس کمتر از یک سانتیمتر بارش برف ثبت شده و در سایر نقاط شهرستان از ابتدای مهر تاکنون بارش برف ثبت نشده است.

رئیس اداره هواشناسی طبس در بخش دیگری از سخنان خود درباره مقایسه وضعیت دما در این شهرستان یادآور شد: دمای هوای امسال به‌طور فصلی در اکثر نقاط طبس در مقایسه با سال گذشته خنک‌تر شده است؛ از ابتدای سال زراعی جاری به‌طور میانگین سردترین نقطه، دیهوک و عشق‌آباد و گرم‌ترین آن طبس بوده است؛ دمای هوای شهر طبس یک شب در آذر ماه و دو شب در دی ماه به زیر صفر رسیده است.

وی ادامه داد: سردترین روز در طبس مربوط به ۷ دی با دمای منفی ۲.۳ درجه سلسیوس بوده است، در حالی که کمینه دما در نقطه فرودگاه طبس در سه روز متوالی ۷، ۸ و ۹ دی منفی ۳ درجه سلسیوس ثبت شده است؛ در شهرهای عشق‌آباد و دیهوک نیز منفی ۳.۴ درجه سانتیگراد در دی ماه ثبت شده است.

خبرنگار: فائزه احمدی

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن