کد خبر: 22723
زمان انتشار: شنبه 13 دى 1399 ساعت 10:35
نرخ باسوادی طبس 50 درصد افزایش یافته است؛
طبس در یک قدمی جشن باسوادی
آموزش، کلاس، درس، دانش آموز، تحصیل
گلشن: مدیر آموزش و پرورش طبس گفت: نرخ باسوادی در این شهرستان طی 39 سال فعالیت نهضت سواد آموزی با 50 درصد رشد، از 48 درصد به بیش از 98 درصد رسیده است و هم‌اکنون طبس در حال مهیا شدن برای برپایی جشن باسوادی است.

رضا جعفریان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی گلشن اظهار داشت: در ابتدای آغاز فعالیت نهضت سواد آموزی در طبس در سال ۱۳۶۰ نرخ باسوادی در این شهرستان فقط ۴۸ درصد بود اما اکنون و در سال ۱۳۹۹ با اقدامات نهضت سواد آموزی، نرخ باسوادی شهرستان طبس به بیش از ۹۸ درصد رسیده است و به زودی جشن باسوادی در این شهرستان برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: شهرستان طبس براساس آمارگیری که در سال ۱۳۹۴ انجام شده دارای ۱۷۵ مرد بی‌سواد و ۱۱۲ زن بی‌سواد بین ۱۰ تا ۴۹ سال بوده که ۱۵۵ نفر در روستا، ۱۲۵ نفر در شهر و ۸ نفر جزو عشایر بوده‌اند.

معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش طبس بیان کرد: این شهرستان برای پذیرش سوادآموز در سال جاری ۱۰۵ نفر سهمیه دارد که تاکنون فقط ۱۲ نفر شامل ۲ آقا و ۱۰ خانم در دوره سوادآموزی که معادل تا سوم ابتدایی است و ۴۰ نفر خانم در دوره انتقال که معادل ششم ابتدایی است، ثبت نام کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه مهلت ثبت نام برای پذیرش سوادآموز از شهریور آغاز شده و تا بهمن ادامه دارد، افزود: براساس بخشنامه ابلاغی، باید حتماً برای سوادآموزان خانم از مربی خانم و برای سوادآموزان آقا از مربی آقا استفاده شود و دلیل ثبت نام نکردن آقایان نیز کمبود مربی آقا است.

جعفریان گفت: یکی دیگر از مشکلات حوزه سوادآموزی، عدم امکان استفاده سوادآموزان و مربیان از برنامه «شاد» برای آموزش مجازی است، به‌طوری که این برنامه صرفاً برای دانش‌آموزان قابل دسترسی است.

وی ضمن گرامیداشت چهل و یکمین سالروز تأسیس نهضت سواد آموزی، یادآور شد: نهضت سواد آموزی در ۷ دی ۱۳۵۸ به دستور امام خمینی(ره) تأسیس شد و از سال ۱۳۶۰ در شهرستان طبس شروع به فعالیت کرد و در سال ۱۳۸۱ به زیر مجموعه آموزش و پرورش درآمد.

مدیر آموزش و پرورش طبس بی‌سوادی و نا آگاهی را ریشه همه مشکلات انسان‌ها در طول تاریخ، و اولین پیام اسلام و پیامبر اسلام را آگاهی و دانایی دانست و از تلاش حسینی، اشرفیان و حمامیان، کارشناس مسؤولان سابق و فعلی حوزه سوادآموزی آموزش و پرورش طبس قدردانی کرد.

خبرنگار: سیدمحمد متولی‌حقی

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن