کد خبر: 22726
زمان انتشار: جمعه 19 دى 1399 ساعت 09:27
فراز و فرود‌های نهضت گلخانه‌ای در طبس؛
۴۳۰۰ مترمربع گلخانه در طبس احداث می‌شود
گلخانه
گلشن: شهرستان طبس به عنوان بهشت گلخانه‌ای خراسان شناخته می‌شود که اجرای طرح نهضت گلخانه‌ای موجب شده دست کم ۴۳۰۰ مترمربع به گلخانه‌های این شهرستان افزوده شود، اما به نظر می‌رسد گسترش طرح نهضت گلخانه‌ای نیازمند بازنگری‌هایی برای جذاب‌تر شدن است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، شهرستان طبس به دلیل برخورداری از ۳۱۰ روز آفتابی و کمتر از ۱۵ روز دمای صفر و زیر صفر درجه سانتیگراد طی سال، از نظر کارشناسان کشاورزی به‌عنوان بهشت گلخانه‌ای خراسان و شمال شرق کشور شناخته می‌شود که تسهیلات دولتی مربوط به طرح نهضت گلخانه‌ای موجب شده دست کم ۴۳۰۰ مترمربع گلخانه جدید در این شهرستان احداث شود، اما به نظر می‌رسد طرح نهضت گلخانه‌ای نیازمند اصلاحات و بازنگری‌هایی است تا کشاورزان بیشتری بتوانند از آن بهره‌مند شوند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس در این باره به خبرنگار گلشن گفت: تاکنون در قالب این طرح بیش از یک میلیارد تومان توسط ۵ نفر سرمایه‌گذار برای احداث ۴۳۰۰ مترمربع گلخانه در شهرستان طبس سرمایه‌گذاری شده که در نتیجه‌ی آن برای ۲۵ نفر اشتغال ایجاد می‌شود.

داود بخشایی مهمترین مشکلات پیش روی احداث مجتمع‌های گلخانه‌ای در شهرستان طبس را تأمین منابع آبی پایدار، نیروی کار متخصص، سرمایه در گردش بالا، عدم ثبات بازار و عدم خرید تضمینی محصولات تولیدی دانست و افزود: بخشی از این مشکلات با همت کشاورزان و همراهی دستگاه‌های زیربط رفع می‌شود؛ از جمله اینکه امسال تسهیلات یارانه‌ای مربوطه با نرخ ۱۲ درصد و دوره تنفس و بازپرداخت ۷ ساله اعطا می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس با اشاره به اینکه نهضت گلخانه‌ای موجب افزایش بهره‌وری، تولید محصولات خارج از فصل، ایجاد اشتغال و صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود، بیان کرد: برای ایجاد شهرک‌های کشاورزی در طبس، مکان‌یابی انجام شده و ادامه مراحل نیز به سرعت در حال انجام است.

دبیر اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی شهرستان طبس اما در این باره یادآور شد: علی‌رغم اینکه طبس به دلیل برخورداری از ۳۱۰ روز آفتابی و کمتر از ۱۵ روز دمای صفر و زیر صفر درجه سانتیگراد طی سال، از نظر کارشناسان، بهشت گلخانه‌ای خراسان و شمال شرق کشور شناخته می‌شود، اما بوروکراسی پیچیده اداری و مراحل و نامه‌نگاری‌های بیش از اندازه در طبس، موجب کند شدن روند کار می‌شود و از طرف دیگر تا هنگام پرداخت تسهیلات، موضوع تورم و افزایش قیمت‌ها لحاظ نمی‌شود.

مسعودرضا بندگی ادامه داد: درخواست بانک‌ها برای تأمین وثیقه‌های سنگین موجب منصرف شدن سرمایه‌گذاران طرح نهضت گلخانه‌ای می‌شود که برای رفع این مشکل، پیشنهاد می‌شود مکان اجرای طرح به‌عنوان وثیقه در نظر گرفته شود.

وی تصریح کرد: نظام صنفی کارهای کشاورزی طبس به عنوان نماینده ۷۰۰ بهره‌بردار بخش کشاورزی در این شهرستان، از مسؤولان به‌ویژه مسؤولان استانی و کشوری تقاضا دارد تا به‌عنوان یک پل حمایتی همه‌جانبه و عملی و نه فقط بر روی کاغذ، با بازبینی مجدد حتی به صورت پایلوت، شرایط اجرای طرح نهضت گلخانه‌ای برای متقاضیان طبس را تسهیل کنند تا الگویی برای کشاورزان سایر مناطق باشد.

وی یادآور شد: محصولات کشاورزی تولیدی شهرستان طبس به دلیل واقع شدن در شاه‌راه مواصلاتی کشور و برخورداری از زیرساخت‌های فرودگاه و راه‌آهن، در صورت برنامه‌ریزی صحیح، به راحتی قابل صادرات به کشورهای آسیای میانه با کمترین هزینه است.

رئیس نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان طبس هم در این باره گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، حدود ۶ ماه دیگر عملیات احداث نخستین شهرک کشاورزی طبس آغاز می‌شود.

محمدحسن ضرغامی اضافه کرد: علاوه بر این توسط دو سرمایه‌گذار دیگر، حدود ۴۰ هکتار به سطح زیرکشت گلخانه‌ای شهرستان طبس افزوده خواهد شد که به ازای هر هزار مترمربع، ۲۸۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری و برای دو نفر اشتغال‌زایی صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌های دو ملیتی هلند و اسپانیا نیز به این پروژه‌ها مشاوره فنی می‌دهند، اظهار داشت: در این پروژه‌ها، به جای افزایش تولید، به دنبال افزایش راندمان در واحد تولید هستیم.

رئیس نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان طبس یادآور شد: آسان‌تر شدن مراحل اخذ مجوزها، کاهش موارد استعلام، کاهش مدت زمان اخذ مجوز از ۶ ماه به ۲۵ روز و کاهش هزینه مورد نیاز برای آغاز طرح از جمله اقداماتی است که اخیراً برای تسهیل طرح نهضت گلخانه‌ای انجام شده است.

وی یادآور شد: براساس بخشنامه جدید، تسهیلات دولتی برای طرح نهضت گلخانه‌ای صرفاً برای گلخانه‌های با مساحت بیش از ۵۰۰ مترمربع تعلق می‌گیرد و باید حداقل ۱۵ درصد از کل هزینه، توسط شخص متقاضی سرمایه‌گذاری شود؛ ضمن اینکه مالکیت محل اجرا یا اجاره‌نامه حداقل ۱۲ ساله و تأمین آب مورد نیاز نیز از دیگر شرایط لازم برای بهره‌مندی از تسهیلات مربوطه است.

یک کارشناس ارشد رشته کشاورزی و مسؤول کلینیک گیاه‌پزشکی شهرستان طبس نیز در این باره اظهار داشت: کم‌آبی مهمترین مشکل کشاورزی در شهرستان طبس است و گلخانه‌ها بهترین گزینه برای تولید محصولات کشاورزی با کمترین میزان مصرف آب و بهترین شرایط حفاظتی از باد، سرما، گرما، طوفان، آفات و بیماری‌ها به حساب می‌آید.

راضیه گندم‌زاده افزود: گلخانه‌ها مکانی امن و کنترل شده برای تولید محصولات گیاهی، سبزیجات و صیفی‌جات و یکی از سودآورترین بخش‌های کشاورزی هستند که جهاد کشاورزی با همکاری مرکز علوم و تحقیقات کشاورزی بیرجند در راستای ترویج آن، چند دوره آموزشی برگزار کرده که کافی نیست و باز هم نیاز به تلاش بیشتر برای افزایش انگیزه کشاورزان برای ایجاد گلخانه‌ها وجود دارد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: پیشنهاد من برای علاقمندان، ایجاد گلخانه برای تولید گیاهان دارویی در طبس است؛ چرا که هم صرفه اقتصادی و ارز آوری بالایی دارد و هم گیاهان دارویی نسبت به سبزی و صیفی‌جات، مقاوم‌تر بوده و زمان ماندگاری بیشتری تا زمان عرضه به بازار را دارا هستند.

به گزارش گلشن؛ طرح «نهضت گلخانه‌ای» می‌تواند همانند عنوانش، موجب ایجاد نهضت و جهش در سطح زیرکشت گلخانه‌های کشور و به ویژه مناطق خشک و کم‌آب مانند شهرستان طبس شود، اما برای اجرای گسترده و مطلوب‌تر، انجام اقداماتی از قبیل تسهیل مراحل اخذ مجوز و دریافت تسهیلات، در نظر گرفتن محل اجرای پروژه به‌عنوان وثیقه برای بانک، ارائه کمک‌های فنی و تخصصی و خرید تضمینی محصولات تولیدی، ضروری به نظر می‌رسد.

خبرنگار: سیدعلیرضا مظلومی

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن