کد خبر: 22727
زمان انتشار: سه شنبه 16 دى 1399 ساعت 15:51
بیابان زدایی
گلشن: مدیرکل امور بیابان سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور طی جلسه‌ای در طبس گفت: بیش از 3 هزار میلیارد تومان خسارت در سال جاری بر اثر ماسه‌های روان به منابع زیستی انسانی، خطوط ارتباطی و مواصلاتی، اراضی کشاورزی و تأسیسات کشور وارد شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، وحید جعفریان که به شهرستان طبس سفر کرده است، ظهر امروز در جلسه مربوط به بیابان‌زدایی که در محل سالن جلسات معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان طبس برگزار شد، اظهار داشت: براساس مطالعات دقیق سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، از ابتدای سال جاری تاکنون بر اثر ماسه‌های روان بیش از 3 هزار میلیارد تومان خسارت به منابع زیستی انسانی، خطوط ارتباطی و مواصلاتی، اراضی کشاورزی و تأسیسات کشور وارد شده است.

وی ادامه داد: این خسارت‌ها نه تنها جنبه امنیتی دارد، بلکه در لایه‌های دیگر می‌تواند موجب عواقبی همچون مهاجرت و حاشیه‌نشینی در شهرها شود.

مدیرکل امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان کرد: موضوع تثبیت شن‌های روان دارای سابقه 60 ساله در کشور و حتی در کشورهای همسایه است که این تجارب مرجعی برای ایده‌های اثرگذارتر شده و اکنون این اداره کل، سیاست‌های تثبیت ماسه‌های روان و کنترل گرد و غبار را براساس اصول علمی در حال اجرا دارد که از جمله آن می‌توان به اقدامات بیولوژیکی، درخت کاری و احیای پوشش گیاهی اشاره کرد.

وی افزود: در این راستا، با همکاری سازمان حفاظت از محیط زیست، تمامی ملاحظات لازم از قبیل میزان خسارت‌زا و بحرانی بودن هر کانون و وضعیت پوشش گیاهی هر منطقه در نظر گرفته می‌شود تا اقدامات به صورت متوازن و مؤثرتر انجام شده و از چالش‌های احتمالی پیشگیری شود.

جعفریان با بیان اینکه تلاش ما بیابان‌زدایی در گستره‌ی وسیع‌تری از کشور است، یادآور شد: جایگاه خراسان جنوبی و شهرستان طبس در موضوع بیابان‌زدایی، جایگاهی ویژه در کشور است که این موضوع در تأمین منابع و اقدامات اجرایی لحاظ می‌شود تا بتوانیم سهم خودمان را برای رونق اقتصادی، اجتماعی، صنعتی و در نهایت آبادانی این منطقه ایفا کنیم.

خبرنگار: سیدعلیرضا مظلومی

انتهای خبر/

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن