کد خبر: 22728
زمان انتشار: سه شنبه 16 دى 1399 ساعت 20:39
بیابان
گلشن: رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی خراسان جنوبی گفت: ۱۲۵۰ هکتار در شهرستان طبس دچار بحران فرسایشی است که به همین علت ۳۳ میلیارد تومان برای خرید مالچ به این شهرستان اختصاص یافته که معادل ۸.۵ درصد از کل اعتبارات بیابان‌زدایی کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، علیرضا یاری ظهر امروز در جلسه مربوط به طرح‌های بیابان‌زدایی در شهرستان طبس که با حضور مدیرکل امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در محل فرمانداری طبس برگزار شد، اظهار داشت: ۴ منطقه در شهرستان طبس با مجموع مساحت ۴ میلیون هکتار دچار فرسایش خاک است که از این میزان، ۱۲۵۰ هکتار با بحران فرسایشی مواجه است و به همین علت در کانون طرح مطالعاتی قرار دارد.

رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی ادامه داد: طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ عملیات بیابان‌زدایی در سطح ۴۲۴۳ هکتار در شهرستان طبس اجرا شده که از جمله آن ۱۲۵۰ هکتار نهال‌کاری در منطقه عشق‌آباد و مدیریت روان‌آب‌ها در سطح ۱۳۹۰ هکتار است؛ علاوه بر این ۲۵۰ هکتار درخت‌کاری دیگر نیز در حال اجرا است که با این کار، میزان درخت‌کاری انجام شده در شهرستان طبس در مجموع به ۶۰۰ هکتار می‌رسد.

وی بیان کرد: برای خرید مالچ، بیش از ۳۳ میلیارد تومان به شهرستان طبس اختصاص یافته که معادل ۸.۵ درصد از منابع اختصاص داده شده به بیابان‌زدایی در کل کشور است؛ در اعتباراتی که صندوق توسعه ملی طی سال ۹۸ برای بیابان‌زدایی در نظر گرفت نیز نگاه ویژه‌ای به شهرستان طبس شد.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی هم در این جلسه افزود: مالچ‌پاشی سریع‌ترین روش برای تثبیت شن‌های روان است که نوع مالچ استفاده شده در شهرستان طبس جزء بهترین انواع و دارای بیشترین درصد آب است که موجب کمک به تثبیت سطوح زیری زمین می‌شود.

غلامرضا آخوندی خاطرنشان کرد: طبس اولین شهرستان خراسان جنوبی است که از اعتبارات مربوط به مالچ‌پاشی و بیابان‌زدایی بهره‌مند شده است.

در این جلسه همچنین نماینده‌ای از اداره کل راه آهن شرق تصریح کرد: ۵۰ کیلومتر از خط آهن محدوده راه آهن شرق به شدت درگیر مشکل شن‌های روان است که حتی دو مرتبه منجر به خروج قطار از ریل شده و فقط طی سال جاری حدود ۳۰ میلیارد تومان خسارت به بار آورده است که لازم است علاوه بر احداث دیوار، چاله و خاکریز که اجرا شده، سهمیه مالچ نیز به راه آهن شرق اختصاص یابد.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان طبس نیز یادآور شد: طبس با ۵۴ هزار کیلومتر مربع وسعت، بزرگ‌ترین شهرستان کشور به شمار می‌رود که بخش‌های وسیعی از آن بیابانی است.

محمد جواد فلاحی با اشاره به آغاز اجرای طرح کمربند سبز از سال گذشته در طبس، اضافه کرد: هدف اصلی سازمان منابع طبیعی، حفظ و ارتقاء امنیت بیولوژیکی در شهرستان طبس در راستای بازگشت مردم به روستاهاست که در این راستا، هم دستگاه‌های اجرایی و هم مردم ضرورت موضوع را درک کرده و همکاری مطلوبی دارند.

خبرنگار: سیدعلیرضا مظلومی

انتهای خبر/

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن