کد خبر: 22729
زمان انتشار: چهارشنبه 17 دى 1399 ساعت 14:23
سالمندان طبس در خانه سالمندان دیگر شهرها نگهداری می‌شوند؛
طبس نیازمند خانه سالمندان آقا
سالمندان
گلشن: مدیرعامل مؤسسه خیریه حضرت عباس(ع) طبس گفت: این شهرستان از خانه سالمندان خانم بهره‌مند است اما سالمندان آقا در بیرجند و سایر شهرها نگهداری می‌شوند که افزایش جمعیت سالمندان و فاصله زیاد با مراکز استان‌ها، نیاز طبس به خانه سالمندان برای آقایان را حادتر کرده است.

سیدحسن ارغوانی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی گلشن اظهار داشت: باتوجه به افزایش جمعیت سالمندان و وقوع پدیده سالمندی در کشور و به تبع آن در طبس و همچنین به دلیل مسافت زیاد طبس با مراکز استان‌ها، این شهرستان نیاز مبرم به راه‌اندازی خانه سالمندان شبانه‌روزی برای آقایان دارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر طبس از خانه سالمندان برای خانم‌ها بهره‌مند است اما سالمندان آقا در خانه سالمندان بیرجند و یا سایر شهرها نگهداری می‌شوند، یادآور شد: شهرستان طبس تا بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی ۲۷۰ کیلومتر و تا شهرستان فردوس که دارای خانه سالمندان آقا می‌باشد ۲۱۰ کیلومتر فاصله دارد که این مسافت برای اهالی بخش دستگردان طبس با دو دهستان بیشتر است و همین بُعد مسافت، کار را برای سالمندان آقا در طبس سخت کرده است.

مدیرعامل مؤسسه خیریه حضرت عباس(ع) شهرستان طبس یادآور شد: این مؤسسه که با مجوز سازمان بهزیستی در سال ۱۳۸۴ تأسیس شده و با هزار خانواده تحت پوشش، بزرگترین خیریه تحت نظارت اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی محسوب می‌شود، باتوجه به احساس نیاز شدید شهرستان طبس به وجود خانه سالمندان شبانه‌روزی برای آقایان و همچنین باتوجه به حمایت خیران، آمادگی دارد تا خانه سالمندان در طبس تأسیس کند.

وی با اشاره به اینکه به تازگی مجوز تأسیس مرکز خدمات بهزیستی مثبت زندگی نیز برای این مؤسسه خیریه صادر شده است، افزود: پیگیری برای صدور مجوز تأسیس خانه سالمندان در طبس، از حدود دو سال پیش از طریق اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی و حتی سازمان بهزیستی کشور آغاز شده که در این راستا مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی نیز موافقت کتبی خود را اعلام کرده اما اما تاکنون اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی پروانه مربوطه را صادر نکرده است.

ارغوانی خاطرنشان کرد: تعدادی از پزشکان و پرستاران برای همکاری با مؤسسه خیریه حضرت عباس(ع) و خانه سالمندان اعلام آمادگی کرده‌اند که از جمله دو نفر پزشک عمومی، متخصص چشم‌پزشک، متخصص ارتوپد، دندانپزشک، دو پرستار و دو داروخانه هستند.

وی ادامه داد: خیران نیز آمادگی خود را برای تأمین مواد غذایی، پوشاک و وسایل بهداشتی مورد نیاز سالمندان اعلام کرده‌اند؛ ضمن اینکه این مؤسسه از برخی تجهیزات پزشکی مانند دستگاه‌های اکسیژن‌ساز، کپسول اکسیژن، دستگاه تنفسی CPAP، دستگاه‌های تست فشار خون و قند خون، ویلچر بزرگسال، عصای مچی و زیربغل، واکر بزرگسال، توالت فرنگی و سایر امکانات برخوردار است و علاوه بر این ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار برای خرید سایر تجهیزات مورد نیاز پیش‌بینی کرده است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان طبس در این باره به خبرنگار گلشن گفت: طبق مصوبه سازمان بهزیستی، هر مؤسسه می‌تواند دو مجوز از این سازمان اخذ کند، به شرطی که یک سال از صدور مجوز اول گذشته باشد.

محمد حسینی ادامه داد: در رابطه با راه‌اندازی خانه سالمندان شبانه‌روزی برای آقایان در طبس، هیچ مخالفتی صورت نگرفته است و تنها دلیل عدم صدور مجوز، فاصله زمانی کم بین صدور مجوز مرکز مثبت زندگی در مهر 99 و مجوز خانه سالمندان برای مؤسسه خیریه حضرت عباس(ع) شهرستان طبس است که پس از سپری شدن مدت یک سال، مجوز دوم نیز صادر خواهد شد.

خبرنگار: فرزانه ذوالفقاری

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن