کد خبر: 22740
زمان انتشار: سه شنبه 30 دى 1399 ساعت 08:54
گاز
گلشن: رئیس اداره گاز طبس گفت: در حال حاضر ۷۹ درصد خانوارهای روستایی شهرستان طبس از نعمت گاز طبیعی برخوردارند که این میزان تا پایان امسال به ۸۱ درصد و تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۹۸ درصد افزایش می‌یابد.

عباس پاکدل در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی گلشن اظهار داشت: در حال حاضر ۸۴ روستا در شهرستان طبس، معادل ۷۹ درصد خانوارهای روستایی این شهرستان از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند که این میزان تا پایان سال جاری به ۸۱ درصد و تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۹۸ درصد افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: مطالعات نقشه‌برداری و طراحی شبکه گازرسانی روستاهای باقیمانده در سطح شهرستان طبس انجام شده است که براساس برنامه‌ریزی انجام شده، متناسب با اولویت‌های اجرایی و تخصیص اعتبارات اجرا می‌شود.

رئیس اداره گاز طبس یادآور شد: وسعت زیاد و پراکندگی بالای جمعیت در این شهرستان، کم‌خانوار بودن روستاهای دورافتاده، هزینه‌های بالای اجرای شبکه به نقاط دوردست به دلیل فاصله زیاد حتی تا ۸۰ کیلومتر نسبت به شبکه‌های قابل برداشت گاز، از مهمترین مشکلات پیش روی ما برای توسعه گازرسانی به روستاهای باقیمانده شهرستان طبس است.

وی افزود: در حال حاضر روستاهای فاقد شبکه گاز در شهرستان طبس، سوخت مورد نیاز خود را به صورت سوخت مایع، از طریق شرکت پخش فرآورده‌های نفتی تأمین می‌کنند.

پاکدل با بیان اینکه هم‌اکنون ۱۰۰ درصد خانوارهای شهری طبس از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند، اضافه کرد: هم‌اکنون شهرستان طبس در مجموع دارای ۲۷ هزار مشترک گاز طبیعی است که از این تعداد، حدود ۱۶۰۰ مشترک طی سال جاری از این نعمت برخوردار شده‌اند.

وی درباره دیگر پروژه‌های در دست اجرا توسط شرکت گاز در شهرستان طبس بیان کرد: پروژه خط انتقال گاز به شهر دیهوک طبس در سال ۱۳۹۷ به بهره‌برداری رسیده و در حال حاضر تمامی خانوارهای شهری دیهوک از نعمت گاز برخوردار هستند، اما اکنون به منظور پایداری بیشتر تأمین گاز این شهر، خط انتقال گاز سربیشه - دیهوک در دست اجراست که ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

رئیس اداره گاز طبس گفت: علاوه بر این طرح توسعه شبکه‌های گاز شهری و روستایی به‌منظور گازرسانی به خانه‌های طرح مسکن ملی و مسکن محرومین نیز در شهرهای طبس، عشق‌آباد و دیهوک و ۸ روستای این شهرستان در دست اقدام است که باتوجه به اینکه بخشی از این خانه‌ها فعلاً در مرحله ساخت است، عملیات گازرسانی پس از تکمیل ساخت واحدها و معابر، جدول‌گذاری و تثبیت کامل کف اجرا خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: میزان مصرف گاز در شهرستان طبس از ابتدای مهر امسال تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۶ درصد افزایش یافته است و چنانچه شهروندان طبسی فقط یک درجه دمای داخل منزل را کاهش دهند، موجب صرفه‌جویی بیش از ۶ درصدی در مصرف گاز خواهد شد.

پاکدل همچنین درباره رایگان شدن قبوض گاز خاطرنشان کرد: طرح رایگان شدن قبوض مشترکین کم مصرف، از ابتدای دی در سطح کشور آغاز شده است که در این طرح، الگوی مصرف هر شهر براساس اقلیم شهر تعیین شده و مشترکان خانگی که میزان مصرف‌شان طبق الگوی مصرف باشد، مشمول این طرح می‌شوند.

خبرنگار: فرزانه ذوالفقاری

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن