کد خبر: 22743
زمان انتشار: شنبه 4 بهمن 1399 ساعت 19:11
دوربین‌های تله‌ای در طبس از ۵۰ به ۲ دستگاه کاهش یافت؛
زیست سه یوزپلنگ در نایبندان طبس
یوزپلنگ آسیایی
گلشن: رئیس اداره حفاظت محیط زیست طبس گفت: پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس، وسیع‌ترین منطقه‌ی حفاظت شده‌ی ایران و یکی از مهمترین زیست‌گاه‌های گونه‌ی در معرض خطر انقراض یوزپلنگ آسیایی است که زیست حداقل سه یوزپلنگ نر طی سال جاری در این پناهگاه محرز است.

اسداله حاتمی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی گلشن اظهار داشت: پناهگاه حیات وحش نایبندان در شهرستان طبس با وسعت حدود یک و نیم میلیون هکتار، وسیع‌ترین منطقه حفاظت شده ایران محسوب می‌شود که در این منطقه، ورود افراد، فعالیت‌های معدنی و چرای دام بدون مجوز برای حفظ امنیت حیات وحش، ممنوع است.

وی با اشاره به اینکه نایبندان طبس، یکی از مهمترین زیست‌گاه‌های گونه در معرض خطر انقراض یوزپلنگ آسیایی است، ادامه داد: متأسفانه به دلیل نبود ماده یوزپلنگ و عدم زاد و ولد، با کاهش جمعیت یوزپلنگ در منطقه نایبندان مواجه هستیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طبس بیان کرد: باتوجه به وسعت زیاد پناهگاه حیات وحش نایبندان و تحرک زیاد یوزپلنگ در این منطقه به طوری که طی مسافت ۲۱۵ کیلومتری نیز برای یوزپلنگ در نایبندان ثبت شده و حتی تردد یوزپلنگ بین زیستگاه‌های مختلف، امکان بدست آوردن آمار دقیق از تعداد یوزپلنگ آسیایی در نایبندان وجود ندارد، اما براساس آنچه دوربین‌های تله‌ای طی سال جاری ثبت کرده‌اند، زیست حداقل تعداد سه یوزپلنگ نر در این منطقه محرز شده است.

وی افزود: طی سال‌های گذشته حتی تا ۵۰ عدد دوربین تله‌ای در پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس نصب بوده است که این تعداد به مرور کاهش یافته و متأسفانه برای امسال فقط دو دوربین تله‌ای به این پناهگاه وسیع اختصاص یافته است که علت آن تمرکز بیشتر انجمن یوزپلنگ ایرانی بر روی یوزپلنگ‌های ماده در زیستگاه‌های خراسان شمالی و منطقه خارتوران است.

حاتمی با بیان اینکه نایبندان طبس با مشکل وجود جاده و کمبود طعمه مواجه نیست، گفت: روند جمعیتی حیات وحش در نایبندان باتوجه به پوشش گیاهی و وجود گربه‌سانان، به صورت تعادلی است؛ بیشترین جمعیت این منطقه مربوط به قوچ و میش است؛ ضمن اینکه کل و بز، جبیر، یوزپلنگ، پلنگ، کفتار، کاراکال، گربه وحشی، شاه روباه، روباه معمولی، افعی شاخ‌دار، کبک، تیهو، عقاب طلایی، دلیجه، جغد، هوبره و انواع دیگری از چهارپایان، پرندگان و خزندگان نیز در این پناهگاه زیست می‌کنند.

وی جذب توریست از طریق حیات وحش را یکی از اقدامات مؤثر برای درآمدزایی در راستای تأمین هزینه‌های حفاظت از محیط زیست دانست و اضافه کرد: متأسفانه برای جذب توریست از طریق حیات وحش، تاکنون هیچ فعالیتی در شهرستان طبس انجام نشده و نیاز به پیگیری دارد که فعلاً جزو اولویت‌ها نیست.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طبس خاطرنشان کرد: علاوه بر مناطق حفاظت شده در طبس، رصد مساحت یک میلیون هکتاری مناطق آزاد در این شهرستان که آن هم زیستگاه حیات وحش محسوب می‌شود نیز در برنامه کاری این اداره است.

وی با اشاره به اینکه محیط‌بانی در این منطقه وسیع و با تعداد نیروی کم، بسیار سخت است، بیان کرد: ۱۰ محیط‌بان در شهرستان طبس مشغول به کار هستند که ۵ نفر از آن‌ها برای پناهگاه حیات وحش نایبندان در نظر گرفته شده‌اند.

حاتمی اضافه کرد: البته با کمک مردم، نیروی انتظامی، دادگستری و دیگر نهادها توانسته‌ایم حفاظت منطقه را تأمین کنیم و سعی ما مشارکت دادن مردم برای حفاظت از حیات وحش و آگاه‌سازی مردم از طریق برنامه‌های آموزشی است که در این راستا امسال چندین کارگاه آموزشی در شهرستان طبس برگزار شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طبس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون ۲۲ پرونده تخلف شکار غیرمجاز در طبس تشکیل و ۳۰ نفر در این رابطه به مراجع قضایی معرفی شدند که از آن‌ها ۷ قبضه سلاح شکاری مجاز و ۸ قبضه سلاح شکاری غیرمجاز کشف شده است.

وی ادامه داد: همچنین طی سال جاری ۱۱۴ مجوز احداث، توسعه و بهره‌برداری واحدهای صنعتی در طبس صادر شد و برای جلوگیری از آلودگی زیست محیطی ۵۰ مورد پایش زیست‌محیطی در سطح این شهرستان صورت گرفت که از بین آن‌ها فقط یک واحد آلاینده شناسایی و معرفی شد.

حاتمی همچنین یادآور شد: علی‌رغم اینکه طی سال گذشته ۱۷۵ پروانه شکار پرنده و یک پروانه شکار چهارپا در شهرستان طبس صادر شده، اما امسال تا این لحظه هیچ مجوزی در زمینه شکار پرنده و چهارپا در این شهرستان صادر نشده است.

بهمن نجفی محیط‌بان بازنشسته و رئیس اسبق اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طبس نیز درباره پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس به خبرنگار گلشن گفت: پروژه سرشماری یوزها از سال ۱۳۸۰ آغاز و نخستین عکس یوزپلنگ آسیایی ۳۹ روز پس از نصب دوربین‌های تله‌ای در این پناهگاه ثبت شد.

این فعال محیط زیست ادامه داد: پس از آن دوربین‌های تله‌ای نصب شده در این پناهگاه به ۵۰ عدد رسید که به‌وسیله آن ۱۶ یوز رصد شد اما متأسفانه اکنون تعداد یوزهای این منطقه کم شده است.

وی با اشاره به اینکه نایبندان طبس به دلیل پوشش گیاهی مناسب، وجود ۵۰ چشمه آب و امنیت بالا، بهترین پناهگاه حیات وحش خاورمیانه است، افزود: ایجاد زیرگذر در زیر جاده‌ها برای عبور حیوانات و به ویژه یوزپلنگ، آموزش و تبلیغات از طریق رسانه‌ها، افزایش تعداد محیط‌بانان و آمارگیری دقیق جهت مدیریت بهتر حیات وحش از مهمترین موارد ضروری برای حفظ و بهبود پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس است.

خبرنگار: سیدعلیرضا مظلومی

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن