کد خبر: 22745
زمان انتشار: يكشنبه 5 بهمن 1399 ساعت 11:20
کتاب، کتابخانه، دفتر، نوشتن، کاغذ، برگه
گلشن: بخشدار دیهوک گفت: روستای اسفندیار از توابع بخش دیهوک شهرستان طبس که پیش‌تر به عنوان روستای دوستدار کتاب انتخاب شده بود، اکنون به‌عنوان تنها روستای استان خراسان جنوبی در جمع ۵۴ روستای پایلوت کشور برای اجرای طرح توسعه‌ی کسب و کارهای فرهنگی تعیین شده است.

مهدی شجاع در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی گلشن اظهار داشت: روستای اسفندیار از توابع بخش دیهوک شهرستان طبس که پیش‌تر به عنوان روستای دوستدار کتاب انتخاب شده بود، اکنون به عنوان تنها روستای استان خراسان جنوبی در جمع ۵۴ روستای پایلوت کشور برای اجرای طرح توسعه کسب و کارهای فرهنگی تعیین شده است.

وی ادامه داد: این طرح در راستای توسعه فعالیت‌های فرهنگی و تأسیس خانه فرهنگ در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است که در قالب آن، در روستاهای مستعد که پیش‌تر برنامه‌های مؤثر در زمینه ترویج کتابخوانی اجرا کرده و به‌عنوان روستای دوستدار کتاب معرفی شده‌اند، با تشکیل کارگروهی در راستای کارآفرینی، به متقاضیان کسب و کارهای فرهنگی، تسهیلات کم‌بهره اعطا می‌شود.

بخشدار دیهوک افزود: در همین راستا، کارگروهی متشکل از مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان طبس، رئیس صندوق کارآفرینی امید شهرستان طبس، بخشدار دیهوک، دهیار اسفندیار و تسهیلگران و فعالان شاخص فرهنگی روستا تشکیل شده که قرار است نخستین جلسه آن برای بررسی طرح‌های متقاضیان، ۱۸ بهمن به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شود.

روستای اسفندیار از توابع بخش دیهوک شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی با بیش از ۱۱۰۰ نفر جمعیت در قالب ۳۵۰ خانوار، پرجمعیت‌ترین روستای بخش دیهوک است.

این روستا که در طول جغرافیایی ۵۷ درجه و ۳۳ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۲ دقیقه واقع است و ۹۶۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد، ۵۰ کیلومتر تا شهر دیهوک و ۱۳۵ کیلومتر تا شهر طبس فاصله دارد.

خانه‌های پلکانی قدیمی، آسیاب‌های آبی، صنایع دستی و طبیعت سرسبز، از مهمترین جاذبه‌های گردشگری روستای اسفندیار است.

شغل مردم این روستا بیشتر کشاورزی، دامپروری، برداشت آنغوزه از کوهستان و کار در معادن زغالسنگ است.

کشت و تولید زعفران بیش از هر محصول دیگری در این روستا رایج است؛ گرچه محصولات کشاورزی دیگری از قبیل ذرت، گندم، جو، یونجه، انار، انگور و توت نیز جزو تولیدات اسفندیار است.

انتهای خبر/

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن