کد خبر: 22752
زمان انتشار: سه شنبه 14 بهمن 1399 ساعت 21:37
مجتمع زغالسنگ زرین طبس اعلام موجودیت کرد؛
آغاز بهره‌برداری از فاز نخست معدن کوچکعلی شمالی طبس
معدن تمام مکانیزه زغالسنگ پروده طبس
گلشن: فاز نخست معدن زغالسنگ کوچکعلی شمالی در طبس با سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد تومان، امروز ۲ سال زودتر از موعد رسماً به بهره‌برداری رسید و برای ۲۰۰ نفر شغل ایجاد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، امروز چند پروژه عمرانی با حضور محمد حسینی معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری خراسان جنوبی، علی بهدانی مدیرکل امور اداری و مالی استانداری خراسان جنوبی، محمد جواد فلاحی معاون استاندار و فرماندار ویژه طبس و جمعی دیگر از مسئولان محلی در شهرستان طبس رسماً افتتاح شد.

فاز نخست معدن زغالسنگ کوچکعلی شمالی با ذخیره ۳۹ میلیون تن زغالسنگ حرارتی و استخراج اولیه ۲۰۰ هزار تن در سال، با سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد تومان، امروز رسماً به بهره‌برداری رسید.

معدن زغالسنگ کوچکعلی شمالی جزئی از مجتمع زغالسنگ زرین طبس است که قرار بوده در سال ۱۴۰۲ به مرحله استخراج و افتتاح برسد اما امروز و ۲ سال زودتر از موعد به بهره‌برداری رسید.

با بهره‌برداری از این پروژه برای ۲۰۰ نفر شغل ایجاد شد که میزان اشتغال‌زایی با راه‌اندازی فازهای بعدی به ۶۰۰ نفر خواهد رسید.

زغالسنگ تولیدی این معدن به مصرف کارخانه کک‌سازی طبس رسیده و به کک تبدیل می‌شود.

با راه‌اندازی فازهای توسعه‌ای این مجموعه و استخراج همزمان زیرزمینی و روباز، سالیانه ۶۰۰ هزار تن به ظرفیت تولید زغالسنگ شهرستان طبس اضافه شده و فعال شدن بخش‌های فرآوری و پژوهش زغالسنگ موجب تبدیل این مجموعه به یکی از بزرگترین مجموعه‌های معدنی این شهرستان خواهد شد.

احداث کارخانه فرآوری زغالسنگ، راه‌اندازی مرکز پژوهش‌های صنعتی و معدنی با محوریت زغالسنگ و احداث کارخانه بریکت‌سازی زغالسنگ جزو فازهای بعدی این مجتمع است.

شهرستان طبس دارای ۱۵۴ معدن فعال و حدود ۶۲۰۰ نفر شاغل در معادن است که امروز با افتتاح این معدن ۲۰۰ نفر به این افراد اضافه شدند.

کشتارگاه صنعتی طیور طبس با هزینه ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان با ظرفیت کشتار ۲ هزار قطعه مرغ و بوقلمون در ساعت و ۹۶۰۰ تن در سال امروز رسماً به بهره‌برداری رسید و موجب تکمیل زنجیره تولید و کاهش قیمت مرغ در شمال خراسان جنوبی شد.

اجرای سامانه نوین آبیاری در روستای عباس‌آباد شجاع بخش دستگردان در سطح ۵.۲ هکتار و با هزینه ۱۴۳ میلیون تومان، و بازسازی و مرمت ۲ رشته قنات در روستاهای رحمت‌آباد و همت‌آباد به طول ۶۲۱ متر با هزینه ۳۲۰ میلیون تومان از دیگر پروژه‌های حوزه کشاورزی شهرستان طبس است که امروز به طور رسمی افتتاح شد.

۲ پروژه روکش آسفالت در محور شریانی طبس – اصفهان به طول ۱۰ کیلومتر و با هزینه ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نیز امروز به بهره‌برداری ترافیکی رسید.

این دو پروژه شامل اجرای روکش آسفالت گرم کیلومتر صفر تا ۳ و اجرای روکش آسفالت حفاظتی اسلاری سیل کیلومتر ۸ تا ۱۵ از محور طبس – اصفهان است.

اسدالله جلال‌زاده مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی نیز در مراسم افتتاحیه این پروژه حضور داشت.

پروژه مقابله با بیابان‌زایی از طریق پاشش مالچ در سطح ۶۰۰ هکتار و نهال‌کاری در سطح ۲۲۵ هکتار با هزینه ۲۳ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی در منطقه مسجد شکر طبس نیز امروز به صورت نمادین افتتاح شد.

همچنین نهال‌کاری در سطح ۶۲۵ هکتار با هزینه ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در منطقه دشت چاه کم و احداث آبگیر به وسعت هزار هکتار با هزینه ۸۶۸ میلیون تومان در منطقه دشت چاه کم از دیگر پروژه‌های مقابله با بیابان‌زایی است که امروز به صورت همزمان افتتاح شد.

۶۰ درصد از بیابان‌های خراسان جنوبی در شهرستان طبس واقع است.

زیارت گلزار شهدای گمنام طبس و دیدار با مادر شهید علی رفیعی نخستین شهید روستای کریت طبس که در سال ۱۳۶۱ در عملیات مسلم بن عقیل در منطقه سومار به شهادت رسیده است، از دیگر برنامه‌های مسئولان طبس به مناسبت دهه فجر طی امروز بود.

خبرنگار: فرزانه ذوالفقاری

انتهای خبر/

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن