کد خبر: 22755
زمان انتشار: يكشنبه 26 بهمن 1399 ساعت 11:41
ثبت ۱۲ موقوفه‌ی جدید در طبس؛
طبس نیازمند موقوفات درمانی است
وقف
گلشن: رئیس اداره اوقاف و امور خیریه طبس گفت: براساس نیازسنجی انجام شده، این شهرستان هم‌اکنون نیازمند وقف در زمینه‌های بهداشتی و درمانی، علمی و پژوهشی، و تحصیل دانشجویان و طلاب است.

علی امینی‌نسب در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی گلشن با اشاره به لزوم توجه واقفان به مسائل روز جامعه، اظهار داشت: براساس نیازسنجی‌های انجام شده توسط متخصصان و مشاوران مرتبط، شهرستان طبس در حال حاضر نیازمند وقف در زمینه‌های بهداشتی و درمانی، علمی و پژوهشی، و تحصیل دانشجویان و طلاب است.

وی بیان کرد: طی ۱۱ ماه سال جاری، تعداد ۱۲ موقوفه جدید در شهرستان طبس ثبت شده و تعداد مجموع موقوفات این شهرستان به ۵۳۰ رسیده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه طبس افزود: از مجموع ۵۳۰ موقوفه این شهرستان، ۳۶۹ موقوفه متصرفی است، به این معنی که اداره آن برعهده اوقاف است و ۱۶۱ موقوفه دیگر غیرمتصرفی بوده و توسط متولی اداره می‌شود و اوقاف صرفاً بر اجرای صحیح نیات واقف نظارت دارد.

وی ادامه داد: همچنین ۳۹۷ موقوفه منفعتی است یعنی موقوفه دارای درآمد بوده و از درآمد حاصل از موقوفه در راستای اجرای نیات واقف استفاده می‌شود و ۱۳۳ موقوفه انتفاعی است یعنی موقوفه قاقد درآمد بوده و از خود مال وقف در راستای نیات واقف استفاده می‌شود؛ همچنین از مجموع ۳۳۰۷ رقبه در شهرستان طبس ۳۲۰۹ رقبه منفعتی و ۹۸ رقبه انتفاعی است.

امینی نسب همچنین درباره پروژه‌های عمرانی اداره اوقاف و امور خیریه طبس، یادآور شد: بیشتر پروژه‌های عمرانی اخیر اوقاف طبس در بقاع متبرکه این شهرستان اجرا شده است که از جمله آن می‌توان به احداث سالن چندمنظوره با ۳۰۰ متر زیربنا در بقعه امامزاده سیدحسین علیه‌السلام روستای زرگ، و اجرای شبکه گاز در بقعه شیخ احمد روستای زنوغان و امامزاده علی روستای شاهزاده علی اشاره کرد که به تازگی به بهره‌برداری رسیده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، تعدادی پروژه دیگر نیز هم‌اکنون در دست اجراست که تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد که شامل احداث سوئیت، سالن چندمنظوره و سرویس بهداشتی در امامزاده علی روستای شاهزاده علی، مرمت ساختمان جنب شبستان و ساخت و نصب ضریح در بقعه سیدمحمدبن جعفر طیار روستای ازمیغان، احداث ۳۰۰۰ مترمربع پارکینگ برای توسعه بقعه شیخ ابراهیم روستای حلوان، و احداث غسالخانه در بقعه شیخ احمدبن اسحاق روستای پیرحاجات است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان طبس گفت: علاوه بر این مبالغ قابل توجهی طی سال جاری از محل اعتبارات دولتی و یا از محل نیات موقوفات، به مساجد و مصلاهای شهرستان پرداخت شده است.

وی بیان کرد: ۱۳ پرونده حقوقی علیه متصرفان موقوفات در شهرستان طبس تشکیل شده که ۱۰ پرونده در حال رسیدگی در مراجع قضایی است.

امینی نسب گفت: در راستای تثبیت موقوفات تعداد ۴۵ فقره سند مالکیت توسط اداره ثبت اسناد و املاک برای موقوفات شهرستان طبس صادر شده است.

خبرنگار: مریم سادات مزاری مقدم

انتهای خبر/

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن