کد خبر: 22756
زمان انتشار: پنجشنبه 30 بهمن 1399 ساعت 10:03
طبس رتبه‌ی نخست کشور در کمک به عتبات عالیات؛
۵ هزار بافنده‌ی طبسی برای عتبات عالیات قالی می‌بافند
فرش
گلشن: جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان طبس گفت: هم‌اکنون حدود ۵ هزار خانم بافنده در حال بافت ۴۶۸ مترمربع فرش در ۵۸ کارگاه قالی‌باقی در شهرستان طبس به منظور اهدا به عتبات عالیات هستند.

مهدی مهریان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی گلشن اظهار داشت: بافت و اهدای فرش، بیشترین نوع نذورات مردم شهرستان طبس برای عتبات عالیات است، به طوری که هم‌اکنون حدود ۵۰۰۰ خانم بافنده در حال بافت ۴۶۸ مترمربع فرش در ۵۸ کارگاه قالی‌باقی در بخش‌های مرکزی، دستگردان و دیهوک شهرستان طبس به منظور اهدا به عتبات عالیات هستند.

وی ادامه داد: علاوه بر ۴۶۸ مترمربع فرشی که هم‌اکنون در شهرستان طبس در دست بافت است، حدود ۳۳۵ تخته فرش دیگر به متراژ ۲۸۸۵ مترمربع نیز پیش از این توسط بافندگان طبسی بافته و به عتبات عالیات اهدا شده است.

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان طبس با اشاره به اینکه انجام کار خیر، سن و سال نمی‌شناسد، یادآور شد: فعالیت قالی‌بافی برای اهدا به عتبات عالیات از سال ۱۳۹۲ در طبس آغاز شده است که افرادی از ۱۰ تا ۸۰ ساله و حتی از معلولان جزو بافندگان فرش در این شهرستان هستند.

وی با بیان اینکه بیش از نیمی از کمک‌های ستاد عتبات عالیات طبس مربوط به فعالیت قالی‌بافی است، اضافه کرد: فرش‌های بافته شده یا به همان صورت به اعتاب مقدسه در شهرهای کربلا، نجف، سامرا و کاظمین در کشور عراق فرستاده می‌شود و یا توسط کارشناسان، ارزش‌گذاری و در ایران فروخته شده و معادل آن، مصالح ساختمانی خریداری و به عتبات عالیات ارسال می‌شود.

مهریان با اشاره به افزایش میزان کمک‌های مردم طبس به عتبات عالیات، بیان کرد: شهرستان طبس با میانگین پرداخت سالانه ۱۲۵۰۰ تومان نذورات به ازای هر نفر برای کمک به عتبات عالیات، طی چندین سال متوالی رتبه نخست استان خراسان جنوبی را از آن خود کرده و در سطح کشور نیز همواره جزو شهرستان‌های پیشتاز است، به طوری که امسال موفق به کسب رتبه برتر کشور شده است.

وی با بیان اینکه طرح جمع‌آوری کمک‌های ماهانه مردم در قالب دفترچه‌های ذخیره آخرت از چند سال پیش در شهرستان طبس در حال اجراست، افزود: برخی از خیران طبسی، درخت و گوسفند برای عتبات عالیات نذر کرده‌اند و یا حتی سبزی‌کاران بخشی از محصول خود را به عتبات عالیات اهدا می‌کنند؛ که تمامی کمک‌های دریافتی، پس از هزینه در ایران و تبدیل به مصالح ساختمانی، در قالب مصالح به عتبات عالیات ارسال شده و به دست ۴۰۰۰ نیروی کار ایرانی که در اعتاب مقدسه عراق مشغول عملیات ساختمانی هستند می‌رسد.

خبرنگار: فرزانه ذوالفقاری

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن