کد خبر: 22087
زمان انتشار: يكشنبه 26 ارديبهشت 1395 ساعت 09:42
نفت، سوخت
گلشن: سامان نادری مدیرفروش یک شرکت تولیدکننده کمپرسوهای صنعتی معتقد است که بعد از برجام تغییرات زیادی در فروش شرکت حاصل نشده است و همان میزان تولید سابق خودمان را داریم ولی امیدواریم که درماه‌های آینده رفع تحریم‌ها عملی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، بیست و یکمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران به عنوان بزرگترین رخداد سالانه این صنعت درمحل نمایشگاه دائمی تهران برگزار شد که به دلیل اجرایی شدن برجام شاهد رشد حضور شرکت های داخلی و خارجی بودیم به طوری که تعداد کشورهای شرکت کننده از 32 کشوردرسال گذشته به 38 کشور افزایش یافت و 1900 شرکت داخلی و خارجی درآن حضور یافتند با این حال با گذری به غرفه های داخل نمایشگاه و نشستن پای صحبت غرفه داران می توان دریافت که هرچند بارقه های امید به اجرایی شدن برجام در شرکت کنندگان وجود دارد اما آنان معتقدند که برخی ازمشکلات به ویژه در زمینه کمبود یا نبود حمایت از تولید و مسائل مربوط به نقل و انتقال وجوه مالی با خارج از کشور همچنان به قوت خود باقی است.

باید مواظب جریمه آمریکایی ها باشیم

آلفرد لیو، معاون خاورمیانه شرکت چینی اچ بی پی که در زمینه انتقال فناوری تصفیه گاز و تامین مالی فعالیت دارد، با بیان این که تحریم ها تاثیراتی در فعالیت ما با ایران داشته است می گوید: گرچه تحریم ها برداشته شده است اما باید هنوز هوشیار باشیم چون اخیرا برخی از شرکت های دیگر چینی به دلیل معامله و ارسال برخی از کالاها به ایران از سوی آمریکا جریمه شده اند.به گفته وی این شرکت ها کالاهای ساخت آمریکا را پس از مونتاژ درداخل چین به ایران ارسال کرده اند که مشمول جریمه شده اند. وی می افزاید: آمریکایی ها با وجود توافق هسته ای و برداشته شدن تحریم ها هنوز به برخی از شرکت ها هشدار می دهند که یک نمونه آن مربوط به شرکت جری (gehreh group) می شود که تجهیزات مربوط به پمپ و برخی دیگر از محصولات را پس از مونتاژ کردن به ایران ارسال کرده اند و مشمول جریمه و لیست سیاه آمریکا شده اند بنابراین ما باید مراقب جریمه آنان باشیم.وی همچنین با بیان این که انتقال وجوه بانکی نیز بین ایران و چین با مشکلاتی مواجه است ، می گوید: با این حال ما می توانیم به صورت رسمی یا غیررسمی تعامل مالی داشته باشیم و برخی از راه های خاص وجود دارد که نمی توانم درباره جزئیات آن توضیح دهم.

ورود شرکت های خارجی جدید

مدیر تحقیقات هلدینگ اسپانیایی توباسیکس که در زمینه تولید لوله های بدون درز استیل و همچنین تولید آلیاژهای ویژه حفاری مخازن گازترش درجهان فعالیت می کند،می گوید: این شرکت بعد از برجام وارد ایران شده و مذاکرات را برای همکاری با ایران شروع کرده است و قرار است مدیران این شرکت در عسلویه و سلفچگان نمونه کار بیاورند و درصورت پیشرفت کار کل فرآیند تولید درایران انجام شود.به گفته وی بعد از برجام فصل جدیدی از فعالیت با ایران باز شده است و یکسری مذاکراتی با شرکت نفت وگاز پارس وبرخی دیگر از شرکت های نفتی ایران انجام شده است.عرفان ملک شاد، مدیرعامل شعبه ایرانی شرکت آلمانی آرماتورن تولید کننده شیرآلات صنعتی ویژه خطوط بخار، نیز با بیان این که این شرکت پس از توافق ژنو یک وارد بازار ایران شده است، به خراسان می گوید: پس از برجام فضای بازی ایجاد شده است ولی متاسفانه هنوز منتظر هستیم که مسائل بیمه ای و بانکی حل شود چرا که آن طوری که قراربود اجرایی شود، نشده است و مشکل نقل و انتقال پول هنوز وجود دارد که می دانیم حتما دولت برای رفع آن دارد کار می کند.

برخورد دستگاه نظارتی با کالاهای تقلبی

ابتدای ورودی درب شمال نمایشگاه به غرفه شرکت پالایش الموت آبادان می رویم، کارشناس فروش این شرکت با بیان این که رفع تحریم ها به نفع فروش کالاها بوده است، می گوید: برای انتقال کالاها به خارج از کشور شرایط بهتری به وجود آمده است ولی ورود اجناس خارجی مشابه و قیمت آن ها و عرضه کالاهای تقلبی به بازار باید کنترل شود. وی خواهان برخورد دولت با عرضه کالاهای نامرغوب و تقلبی در این بازار است و می گوید: یکی از حمایت های دولت می تواند از طریق این نوع نظارت باشد زیرا محصولات تقلبی از نوع برندهایی که ما با آن کار می کنیم یا برخی دیگر از شرکت ها زیاد شده است ومتاسفانه تیم نظارتی قوی برای مقابله با تامین این اجناس تقلبی به صورت زیرزمینی مشاهده نمی شود.

مشکل واردات قاچاق

متصدی یک شرکت تامین کننده شیرآلات و اتصالات لوله های نفتی نیز با بیان این که ما تولیدکننده نیستیم و ازطریق واردات به تامین کالاهای مورد نیاز صنعت می‌پردازیم، به گزارشگر ما می گوید: درحال حاضر وضعیت برخی از تولیدکنندگان درمرز ورشکستگی قراردارد و دولت به زور آن ها را نگه داشته است.وی با بیان این که قیمت تمام شده تولید درداخل بالا است و به همین دلیل صرفه اقتصادی ندارد، می‌گوید: درنتیجه بسیاری از این نوع کالاها وارد می‌شود. البته بخشی از واردات نیز در شرایط فعلی از طریق قاچاق انجام می شود. این را همه می دانند.

گاهی سنگ اندازی می شود

ناصر پارسایی مدیرعامل یک شرکت تولید کننده محصولات حفاظت ازصاعقه و خوردگی با بیان این که متاسفانه درمورد تولید هیچ حمایتی از ما نمی شود، می‌افزاید: حتی سنگ اندازی نیز گاهی می شود، ما درشهرک های صنعتی هستیم و وزارت صنعت می گوید که باید بروید درشهرک های صنعتی 120 کیلومتر خارج از تهران و آنجا مستقر شوید درصورتی که هیچ نوع امکاناتی برای کمک به استقرار ما درآنجا وجود ندارد و به ما فشار می آورند که تاییدتان نمی کنیم تا بروید.

به گفته وی بعد از برجام به لحاظ حجم تولید کنندگانی که دربازارمی آیند وضع ما بهتر شده است ولی مشکلات مالی مانند گذشته وجود دارد.

عملا شرایط قبل از برجام حاکم است

سامان نادری مدیرفروش یک شرکت تولید کننده کمپرسورهای صنعتی نیز معتقد است که بعد از برجام تغییرات زیادی درفروش شرکت حاصل نشده است و همان میزان تولید سابق خودمان را داریم ولی امیدواریم که درماه های آینده رفع تحریم ها عملی شود.وی اظهارامیدواری می کند که ما درصنعت خودمان نیز تاثیر برجام را ببینیم و می افزاید: فعلا تاثیری نداشته است و عملا همان شرایط قبل از برجام حاکم است. وی توضیح می دهد: هنوز نمی شود ال سی بازکرد و محدودیت های دیگری نیز هست که با آن ها دست وپنجه نرم می کنیم. البته مطمئنا برجام تاثیر دارد به شرطی که پیگیری و عملیاتی شود ودرعمل تاثیرات آن را بتوانیم ببینیم.

نویسنده: حسین بردبار

انتهای خبر/

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن