کد خبر: 22354
زمان انتشار: جمعه 15 مرداد 1395 ساعت 19:42
قوه قضائیه، دادگاه، عدالت
گلشن: سقوط هواپیمای تهران - طبس در مرداد 1393 منجر به مرگ 40 نفر شد؛ اکنون پس از گذشت 2 سال از وقوع این حادثه‌ی تلخ، نخستین جلسه‌ی تحقیق از متهمان این حادثه در دادسرای امور جنایی تهران برگزار شد و 2 نفر از متهمان حادثه از جمله یکی از مسئولان سابق سازمان هواپیمایی کشوری به دادسرا احضار شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، با نزدیک شدن به سالروز وقوع حادثه سقوط هواپیمای ایران ‌۱۴۰ تهران - طبس، نخستین جلسه تحقیق از متهمان این حادثه که به مرگ ۴۰ نفر منجر شد، در دادسرای امور جنایی تهران برگزار شد.

اين حادثه به روز 19 مرداد 1393 بازمي‌گردد؛ آن روز هواپيماي ايران ‌140 با 48 نفر سرنشين از فرودگاه مهرآباد به مقصد طبس به پرواز در‌آمد اما 2 دقيقه بعد حوالي شهرك آزادي در غرب تهران سقوط كرد و 40 نفر از سرنشينان آن جان خود را از دست دادند.

به‌دنبال اين حادثه، پرونده سقوط مرگ‌بار روي ميز محمد شهرياري، سرپرست دادسراي امور جنايي تهران قرار گرفت و وي با كمك جمعي از متخصصان صنعت هوايي، تحقيقات ويژه‌اي را در اين‌باره آغاز كردند.

بررسي‌هاي فني ادامه داشت تا اينكه اسفند سال گذشته گزارش نهايي كميسيون سوانح هوايي درخصوص سقوط ايران 140 منتشر شد و همان زمان سرپرست دادسراي جنايي دليل سقوط هواپيما را خرابي موتور اعلام كرد و از شروع رسيدگي قضايي به پرونده خبر داد.

صبح ديروز در شرايطي كه 2 سال از اين حادثه مي‌گذرد 2 نفر از متهمان حادثه به دادسرا احضار شدند.

هرچند يكي از متهمان در جلسه حاضر نشده بود اما اتهام «قصور در انجام وظايف محوله» به متهم حاضر كه از مسئولان سابق سازمان هواپيمايي كشوري بود تفهيم شد اما وي براي دفاع، درخواست وقت كرد.

در پايان جلسه اين فرد درباره دليل حضورش در دادسرا به یک خبرنگار گفت: «من براي اداي توضيحات درخصوص سقوط هواپيما به دادسرا آمده بودم»؛ وي ادامه داد: «آن‌طور كه مي‌دانم ديه جان‌باختگان اين حادثه به خانواده‌هاي‌شان پرداخت شده و هر چند گفته مي‌شود خرابي موتور دليل حادثه بوده اما به‌نظر ما دليل حادثه اشكال در طراحي هواپيما در كشور اوكراين بود».

براساس اين گزارش قرار است تحقيقات در اين‌باره به‌طور ويژه در دادسراي امور جنايي ادامه يابد.

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن