کد خبر: 22408
زمان انتشار: شنبه 13 شهريور 1395 ساعت 09:57
میراث فرهنگی
گلشن: سردرب ورودی باغ خان طبس که در زمین‌لرزه‌ی سال 1357 به کلی تخریب شده بود، هم‌اکنون با اعتبار 53 میلیون تومان در حال بازسازی است؛ موزه‌ی مردم‌شناسی طبس نیز در همین باغ مستقر است.

رسول بهبهانی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طبس در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی گلشن اظهار داشت: بازسازی سردرب ورودی باغ خان طبس که موزه مردم‌شناسی این شهر نیز در همان مکان مستقر است، با الهام از معماری سردرب ورودی باغ امیر با اعتبار 53 میلیون تومان در حال بازسازی است.

وی یادآور شد: قسمتی از باغ خان با همراهی متولی موقوفه عمادالملکی برای راه‌اندازی موزه مردم‌شناسی در اختیار این اداره قرار گرفته و موزه مردم‌شناسی هم‌اکنون در این محل دایر است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طبس بیان کرد: در راستای فراهم آوردن زمینه تجدید خاطره نسل‌های قبل از زلزله و همچنین معرفی و آشنایی نسل جدید با هنر و معماری گذشته طبس، بازسازی سردرب ورودی موزه مردم‌شناسی طبس در دستور کار این اداره قرار گرفت.

وی افزود: قبل از زلزله دلخراش سال 1357 باغ‌های تاریخی قسمت اعظم بافت شهری طبس را تشکیل داده و عمدتاً دارای عمارت و سردرب ورودی بودند که متأسفانه تمامی آثار تاریخی موجود در این باغ‌ها در اثر زلزله تخریب شد.

بهبهانی خاطرنشان کرد: باغ خان موقوفه عمادالملکی نیز از جمله باغ‌های شاخص و منحصر به فرد طبس بود که نهایت دقت و ظرافت هنر ایرانی در معماری، تزئینات، گچبری‌ها و مقرنس‌کاری‌های آن قابل مشاهده بود.

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن