کد خبر: 22467
زمان انتشار: چهارشنبه 7 مهر 1395 ساعت 17:36
گردشگری، اقامتگاه بوم گردی، کاروانسرای تاریخی روستای کریت طبس
گلشن: تاکنون 7 اقامتگاه بوم‌گردی در طبس راه‌اندازی شده و چندین اقامتگاه دیگر، از جمله اقامتگاه «کلمرد» در دست احداث است؛ کلمرد در منطقه‌ای بکر و منحصربه‌فرد واقع شده و بزرگ‌ترین اقامتگاه بوم‌گردی طبس محسوب می‌شود؛ دولت برای راه‌اندازی هر اقامتگاه 100 میلیون تومان تسهیلات 4 درصد پرداخت می‌کند.

رسول بهبهانی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی گلشن اظهار داشت: به متقاضیان احداث و راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی مبلغ 100 میلیون تومان تسهیلات 4 درصد پرداخت می‌شود که در طبس نیز باتوجه به برخورداری از پتانسیل‌های سرشار گردشگری، استقبال خوبی از این طرح شده است.

وی یادآور شد: تاکنون 7 اقامتگاه در شهرستان طبس تجهیز و راه‌اندازی شده و چندین اقامتگاه دیگر نیز در دست راه‌اندازی است.

رئیس اداره میراث فرهنگی طبس افزود: بزرگ‌ترین اقامتگاه این شهرستان از نظر زیربنا و نوع و شکل معماری اقامتگاه بوم‌گردی کلمرد است که یک اثر بی‌نظیر محسوب می‌شود و در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد؛ این بنا در منطقه‌ای بکر در مجاورت کویر حلوان و دق خیرآباد واقع شده است.

وی ادامه داد: وجود ارتفاعات جعبه‌ای شکل برای کوهنوردی و صخره‌نوردی، منطقه‌ای عظیم برای تحقیقات زمین‌شناسی، برخورداری از آسمانی صاف و فاقد آلودگی نوری و مساعد برای راه‌اندازی ایستگاه رصد نجوم، و قرار گرفتن در محیطی آرام و به دور از آلودگی صوتی موجب شده در بیشتر ایام سال خیل عظیم مسافران و گردشگران به این منطقه سفر کنند.

بهبهانی گفت: اما به دلیل عدم وجود هر گونه اقامتگاه در این منطقه، میزان ماندگاری گردشگر در پایین‌ترین حد ممکن بوده و تا زمانی که زیرساخت‌های لازم اقامتی، خدماتی و پذیرایی در منطقه مهیا نشود، حضور توریست و گردشگر بی‌ثمر خواهد بود.

وی تصریح کرد: در راستای دستیابی به اهدافی از قبیل معرفی و فروش غذاهای بومی و محلی، هنرهای سنتی و صنایع دستی، بالا رفتن میزان اقامت گردشگر و در نهایت درآمدزایی و توسعه اشتغال پایدار، راه‌اندازی اقامتگاه در منطقه و به‌ویژه کاروانسرای کلمرد که قدمت قاجاریه دارد و در سال 1386 در فهرست آثار ملی ثبت شده، ضروری است.

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن