کد خبر: 22509
زمان انتشار: سه شنبه 27 مهر 1395 ساعت 08:12
شنای مختلط
گلشن: چند گروه توریستی در روز عاشورا در برخی روستاهای طبس به رقص و شنای مختلط پرداختند؛ طبسی‌ها در محکومیت این حرکت وقیح، طومار امضا کردند و ائمه جمعه‌ی این شهرستان هم شدیداً واکنش نشان دادند؛ مدیرکل میراث فرهنگی استان نیز از آغاز پیگیری و برخورد جدی با این حرکت خبر داد؛ گفته می‌شود گردشگران حدود 130 نفر و در قالب 3 گروه بوده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، همزمان با ایام محرم و به‌ویژه در روز عاشورای حسینی، چند گروه توریستی با سفر به برخی از روستاهای گردشگری طبس، با حرکات و رفتارهایی قبیح، حرمت این ایام و امام شیعیان(ع) را شکستند.

حجت‌الاسلام حسن ایزدی، امام جمعه دیهوک در این باره گفت: 3 گروه توریستی 70، 35 و 30 نفره مختلط از مشهد، تهران و خارج از کشور در روز تاسوعا و عاشورا برای خوشگذرانی به روستاهای اطراف شهرستان طبس آمدند و در جاهای مختلفی رقص و پایکوبی به راه انداختند؛ این افراد با این رفتارهای خود در روز شهادت سرور و سالار شهیدان، پا جای پای یزیدیان عالم گذاشتند.

وی افزود: مردم دیهوک در محکوم کردن این حرکت، طوماری امضا کردند.

حجت‌الاسلام سیدابراهیم مهاجریان‌مقدم، امام جمعه طبس هم با اشاره به تلاش غرب برای استعمار کشورها از طریق دروازه فرهنگی، اظهار داشت: دشمنان از روش‌های مختلف درصدد گسترش فرهنگ خود و ترویج ول‌انگاری و بی‌حجابی در کشورهای اسلامی هستند؛ گرچه برخی مسئولان بر توسعه صنعت گردشگری در راستای کمک به وضعیت اقتصادی کشور تأکید دارند، اما چنانچه قرار است رشد اقتصادی کشور در گرو رشد بی‌حیایی و ول‌انگاری باشد، این نوع اقتصاد که مورد تأیید اسلام نیست را نمی‌پذیریم.

وی تصریح کرد: صنعت گردشگری باید با رعایت اصول و موازین فرهنگ اسلامی بوده و گردشگران در این زمینه توجیه شوند و دست به رفتارهای ناهنجار نزنند.

امام جمعه طبس افزود: نهادهایی که مجوز برگزاری تورهای گردشگری را صادر می‌کنند باید توجه کنند؛ این به هیچ وجه مناسب نیست در ایامی که مردم، عزادار امام‌شان هستند، گردشگران مختلط و زن و مرد به رقص و پایکوبی بپردازند و یا در استخر کوچکی، به صورت مختلط شنا کنند.

وی این حرکت را در روز عاشورا و در شهر دارالمؤمنین طبس، برنامه‌ریزی شده دانست و گفت: همان‌طور که در عاشورای سال 88 حرمت امام حسین(ع) و عاشورا شکسته شد، در عاشورای سال 95 هم به نحو دیگری حرمت‌ها شکسته شد.

به گزارش گلشن؛ اما شنیده‌ها حاکی از این است که این تور در فضای مجازی و توسط یکی از آژانس‌های خدمات گردشگری و طبیعت‎گردی خراسان جنوبی با عنوان «تور چهار و نیم روزه طبیعت‌گردی شهر طبس و دره کال‎جنی» از 19 تا 23 مهر منتشر شده و گشت در رمل‎های کویر مصر، بازدید از روستای مصر و فرح‌زاد، اقامت در اکولوژ سنتی شهر خور، گشت در شهرهای خور، انارک، طبس، دیدار از دره کال‎جنی در شهر طبس، دریاچه نمک طبس، گشت افرودی در رمل‎ها، شترسواری، شب‌مانی دورآتشی در زیر آسمان کویر، بازدید اماکن تاریخی شهرهای نایین و کاشان، بازدید از دریاچه نیزار روستای مصر و اقامت در اکولوژهای سنتی منطقه؛ از جمله برنامه‌های این تور بوده است.

برای این تور خدماتی مانند وسیله نقلیه توریستی، سواری آفرودی برای حمل وسایل و پذیرایی‌هایی مانند چهار وعده صبحانه در بوفه، چهار وعده نهار و دو وعده شام به همراه دو شب اقامت در مجتمع‎های سنتی و کاروان‌سرای شهرخور، یک شب کمپینگ با تجهیزات کامل کمپینگ، چادر، زیرانداز، امکانات امدادی و امدادگر حرفه‎ای، امکانات روشنایی، لیدر مجرب، بیمه مسؤولیت مدنی و راهنمای محلی در نظر گرفته شده بود.

حسن رمضانی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‎دستی و گردشگری خراسان جنوبی در این باره به یکی از رسانه‌ها گفته که تور تبلیغ شده از طرف دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری خراسان جنوبی نبوده و در این رابطه هماهنگی با این اداره‌کل صورت نگرفته است؛ در تبلیغ انجام شده هم بیشتر برنامه‎ها مربوط به این استان نبوده و صرفاً معرفی کال‎جنی به‌عنوان یک پدیده زمین‎شناختی طبیعی ذکر شده است.

وی تصریح کرد: در صورت هرگونه حرمت‎شکنی در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی(ع) این اداره‌کل از طریق مجاری قانونی موضوع تخلف دفتر برگزارکننده تور را پیگیری و نتیجه را به اطلاع می‎رساند.

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن