کد خبر: 22718
زمان انتشار: دوشنبه 8 دى 1399 ساعت 10:12
بی پولی، جیب خالی، فقر، فقیر
گلشن: سرپرست اداره میراث فرهنگی طبس با اشاره به رتبه اول این شهرستان از نظر تعداد گردشگر و تأسیسات گردشگری در استان، گفت: تأسیسات گردشگری طبس از بهمن 98 غیرفعال مانده که در اثر آن ۱۷۹ فعال حوزه گردشگری و 379 خانوار دچار زیان جدی شده‌اند و تسهیلات مصوب دولتی برای جبران خسارت‌ها هم هنوز اجرایی نشده است.

کاظم نجاتیان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی گلشن درباره زیان‌های وارد آمده بر صنعت گردشگری شهرستان طبس بر اثر کرونا اظهار داشت: ۱۰۰ درصد تأسیسات گردشگری شهرستان طبس از بهمن ۱۳۹۸ تاکنون غیرفعال است که در اثر آن ۴۶ بنگاه اقتصادی، ۱۷۹ مدیر و فعال حوزه گردشگری و ۳۷۹ خانوار دچار آسیب و زیان جدی شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: دولت طی ۲ ماه اخیر تسهیلاتی را برای جبران خسارت بنگاه‌های اقتصادی حوزه گردشگری در نظر گرفته است که از جمله آن می‌توان به امهال بازپرداخت تسهیلات مدیران تأسیسات گردشگری از سوی تمامی بانک‌ها و امهال پرداخت قبوض آب، برق و گاز مصرفی این بنگاه‌ها تا پایان سال جاری اشاره کرد اما تا این لحظه دستگاه‌های متولی همچون بانک‌های عامل، تأمین اجتماعی، شرکت برق و شرکت گاز زیر بار نرفته‌اند و ۴۶ بنگاه اقتصادی آسیب‌دیده حوزه گردشگری طبس علی‌رغم پیگیری‌های فراوان، از این تسهیلات بی‌بهره مانده‌اند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طبس یادآور شد: این شهرستان به دلیل واقع شدن در نقطه اتصال شش استان مهم کشور و مسیر رفت و آمد زوار حضرت امام رضا(ع) و همچنین برخورداری از کویر بکر، زیرساخت‌های فرودگاه و راه‌آهن و وجود آستان مبارک حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) و ۷ روستای هدف گردشگری، پتانسیل و ظرفیت بالایی برای جذب گردشگر دارد، به‌طوری که پیش از شیوع کرونا، سالانه پذیرای ۶ میلیون نفر زائر و مسافر بوده است.

وی ادامه داد: شهرستان طبس در حال حاضر دارای ۲۸ اقامتگاه بومگردی، ۳ هتل یا مجموعه پذیرایی و اقامتی، ۳ سفره‌خانه سنتی و ۷ دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری است و بر این اساس نسبت به شهرستان‌های مجاور و حتی مرکز استان خراسان جنوبی از بیشترین تأسیسات گردشگری برخوردار است و از لحاظ تعداد بازدیدکنندگان و گردشگران در استان و منطقه، رتبه اول را دارد.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۳ پروژه در حوزه گردشگری طبس در حال احداث است، افزود: ۲ پروژه مهم گردشگری در روستاهای ازمیغان و جوخواه و یک مجتمع گردشگری در طبس طی دو سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد که همگی مربوط به بخش خصوصی است.

نجاتیان یکی از مؤثرترین راه‌های برون‌رفت از تحریم‌های ۱۷ سال اخیر را توجه به صنعت گردشگری دانست و بیان کرد: صنعت گردشگری، پس از نفت و خودروسازی، سومین صنعت سودآور محسوب می‌شود که بهره‌مندی از آن مستلزم فراهم آمدن بسترهای مورد نیاز و عملی شدن تسهیلات دولتی است.

خبرنگار: محمدرضا سابقی

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن