کد خبر: 6500
زمان انتشار: يكشنبه 26 آذر 1391 ساعت 14:43
آینده کدر طبس در صورت عدم انتقال آب به شهرستان؛
چهار نماینده یزد خواهان توقف پروژه انتقال آب به استان شدند/ +صوت
محمدعلی عبداله زاده، نماینده مردم طبس، فردوس، بشرویه و سرایان در مجلس
گلشن: نماینده مردم طبس در مجلس با اشاره به اینکه در صورت عدم انتقال آب به طبس، آینده‌ای کدر در انتظار این شهرستان خواهد بود، از درخواست چهار نفر از نمایندگان استان یزد برای توقف موقت اجرای خط دوم انتقال آب به استان یزد خبر داد.

محمدعلی عبداله‌زاده در گفت‌وگوی تلفنی با خبرنگار گلشن، درباره لزوم انتقال آب به طبس اظهار داشت: شهرستان طبس به دلیل واقع شدن در منطقه‌ای کویری و فقر منابع آبی منطقه، همواره از مشکل کم‌آبی در رنج بوده است، به طوری که بارها در اوج گرمای تابستان شاهد قطع آب شبکه بهداشتی سطح شهر طبس بوده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون آب موردنیاز شرب مردم طبس از محل جایگاه‌های برداشت آب تأمین می‌شود و این موضوع موجب ایجاد زحمت برای مردم شده است، بیان کرد: در حال حاضر مهمترین نیاز مردم شهرستان طبس تأمین آب شرب است.

عدم تأمین آب، مهمترین مشکل سر راه توسعه صنایع طبس

نماینده مردم طبس، فردوس، بشرویه و سرایان در مجلس اضافه کرد: شهرستان طبس از ظرفیت‌های متعدد خدادادی به ویژه در زمینه منابع غنی زیرزمینی و معدنی از جمله بزرگترین منابع زغالسنگ خاورمیانه برخوردار است که لازمه ایجاد صنایع جدید در راستای فرآوری مواد معدنی در وهله نخست، تأمین آب است.

وی یادآور شد: مهمترین مشکل نیروگاه در حال احداث حرارتی طبس که برق تولیدی آن جنبه صادراتی داشته و برای کشور ارزآوری به همراه دارد نیز مشکل نبود آب کافی و مورد نیاز است.

آینده کدر طبس در صورت عدم انتقال آب به شهرستان

عبداله‌زاده در پاسخ به این سؤال خبرنگار گلشن که «اگر موضوع عدم تخصیص سهمیه آب به شهرستان طبس از محل خط دوم انتقال آب به استان یزد صحت داشته باشد، چه عواقبی برای شهرستان به دنبال خواهد داشت؟»، خاطرنشان کرد: متأسفانه از محل خط دوم انتقال آب به استان یزد سهمی برای شهرستان طبس در نظر گرفته نشده است که این اقدام به معنی عدم تصمیم‌گیری عادلانه در توزیع منابع عمومی و ایجاد مشکل برای تأمین آب شرب مردم و صنعت طبس در آینده‌ای نزدیک است.

طبس تنها شهرستان استان که از خطوط انتقال آب بهره‌مند نمی‌شود

وی با اشاره به اینکه مدیران استان یزد باید نگاه عادلانه‌ای نسبت به همه مردم عزیز استان داشته باشند، تصریح کرد: از محل خط نخست انتقال آب به استان یزد جز حدود چهار شهرستان استان، بقیه شهرستان‌ها بهره‌مند شده‌اند که بهره‌مندی شهرستان‌های مختلف استان از این آب موجب خوشحالی ماست؛ اما سؤال اینجاست که چرا شهرستان طبس با این همه ظرفیت و پتانسیل و همچنین مشکلات آبی باید تنها شهرستان استان باشد که از محل خطوط انتقال آب به استان یزد منتفع نمی‌شود و چه کسی و با چه منطق و توجیهی چنین تصمیمی را گرفته است؟

نماینده مردم طبس، فردوس، بشرویه و سرایان در مجلس یادآور شد: بیان مطالبی از سوی مسئولان استان یزد مبنی بر اینکه آب از دریای خزر یا از استانی دیگر به طبس منتقل خواهد شد صحیح نبوده و پاسخ مردم هم این نیست.

تقاضای چهار نماینده استان برای توقف موقت پروژه انتقال آب

وی با بیان اینکه از مسئولان استان یزد خواستار تجدید نظر در این طرح و بهره‌مندی طبس از خط دوم انتقال آب به استان یزد هستیم، افزود: شخصاً این موضوع را به وزیر نیرو تذکر دادم و علاوه بر این چهار نفر از نمایندگان استان یزد با امضاء نامه‌ای خواهان توقف اجرای خط دوم انتقال آب به استان یزد تا هنگام تقسیم‌بندی عادلانه و دقیق این آب شدند.

آب موضوعی نیست که درباره مقرون به صرفه بودنش صحبت شود

عبداله‌زاده با اشاره به اینکه پروژه انتقال آب به شهرستان طبس دارای مصوبه شورای عالی آب و هیئت دولت است، تصریح کرد: برخی این موضوع را مطرح می‌کنند که انتقال آب به شهرستان طبس مقرون به صرفه نیست، و سؤال اینجاست که چطور انتقال آب به سایر شهرهای استان و حتی شهرهایی که در ارتفاع قرار داشته و باید آب با پمپاژهای مکرر به آنجا منتقل شود مقرون به صرفه بوده، اما طبس استثنا می‌شود و انتقال آب به این شهرستان به صرفه نیست؟ و آیا آب موضوعی است که درباره مقرون به صرفه بودنش صحبت کنیم؟

با نگاه عدالت‌محورانه تصمیم‌گیران، آب به طبس منتقل می‌شود

وی افزود: جوابیه شرکت آب منطقه‌ای استان یزد، موضوع عدم بهره‌مندی طبس از خط دوم انتقال آب به استان را تأیید کرد، اما همه مسئولان طبس پیگیری می‌کنند تا با نگاه عدالت‌محورانه‌ای که تاکنون از دولت، وزارت نیرو و مسئولان استان یزد دیده و انتظار دارند، این طرح اصلاح شده و شهرستان طبس از محل خط دوم انتقال آب به استان یزد که با هزینه کلانی در حال اجراست بهره‌مند شود.

فعلاً نیازی به حرکت مردمی نیست

نماینده مردم شهرستان‌های طبس، فردوس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: من به عنوان وکیل مردم با تمام وجود و سعی فراوان حرف مردم را به مسئولان منتقل خواهم کرد و کار از طریق مراجع قانونی پیگیری می‌شود، لذا فعلاً نیازی به حرکت مردمی نیست.

صوت مصاحبه تلفنی با نماینده مردم طبس درباره لزوم انتقال آب به این شهرستان

مخاطب گرامی؛ چنانچه برای پخش یا ذخیره‌ی فایل صوتی مشکل دارید، می‌توانید از طریق راست کلیک بر روی لینک آبی‌رنگ فوق و انتخاب گزینه‌ی Save Target as یا Save link as یا «ذخیره پیوند به عنوان…» فایل صوتی را در رایانه‌ی خود ذخیره کنید.

انتهای خبر/

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن